Facebook, Kripto Paraların Reklam Yasağını Kaldırdı

0
774

Facebook, kripto paralara uyguladığı reklam yasağını kaldırma kararı aldı ancak ICO’lar için yasak devam etmekte. Facebook, kripto para birimlerinin tekrardan reklam verebilmesine izin vermek için reklam politikasını güncelledi. 26 Haziran Salı günü yayınlanan bir duyuru ile kripto paralara tekrardan reklam verme olanağı sağlayan Facebook, kripto paraların aksine ICO‘lara izin vermeme karar aldı.

ICO’lara İzin Verilmeyecek

Yapılan duyuruda, kripto para reklamlarının daha güvenilir ve yararlı olması adına uzun süredir çalışmaların yapıldığı belirtildi. Facebook‘un gözden geçirilmiş “yasaklanmış ürün ve hizmet politikası” şu anda bu şekilde düzenlenmiş durumda:

26 Haziran’dan başlayarak, önceden onaylanmış reklamverenlerden kripto para birimi ve ilgili içeriği tanıtan reklamlara izin vereceğiz. Ancak, ikili seçenekleri ve ICO tekliflerini tanıtan reklamları yasaklamaya devam edeceğiz.

Kripto para biriminde ürün ve hizmetler için reklam yayınlamak isteyen reklamverenlerin onay olması gerekmekte. Başvuru sahiplerine “elde ettikleri lisanslar, ister kamu menkul kıymetler borsada işlem görüyor olsunlar, hem de işleriyle ilgili diğer kamusal geçmişleri dahil etmeleri” talimatı verilir.

Altyapı Araştırmaları Sürecek

Bu kısıtlamalar göz önüne alındığında Facebook, “reklam vermek isteyen herkesin bunu yapamayacağını” düşünüyor. Şirket geri bildirimleri dinleyeceğini ve “gerekiyorsa” zaman içinde politikasını gözden geçireceğini söylüyor. Ayrıca, politikasını geliştirmeye devam ederken, kripto paraların altında yatan teknolojiyi “incelemeye” devam edeceğini de belirtiyor.

Facebook ilk olarak yasağını Ocak 2018’de yürürlüğe koydu ve “yanıltıcı veya aldatıcı tanıtım uygulamalarıyla sıklıkla ilişkilendirilen finansal ürün ve hizmetleri teşvik eden reklamları” önlemek için tasarlandığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here