Fas’ta Güneş Enerjili Bitcoin Madencilik Tesisi Kurulacak

0
1163

Bitcoin madenciliği düşen fiyatlara ve zorluk seviyesinin artmasına rağmen oldukça fazla talep görmeye devam ediyor. Bilindiği gibi madencilik sektöründe en büyük masraflardan bir tanesi elektrik tüketimi, bu sebepten bu maliyet ne kadar azalırsa madencilikten elde edilen kâr o oranda artacaktır. Bu günlerde Fas’da sadece Bitcoin madenciliği yapmak için oldukça büyük bir tesis kuruluyor. Kurulan bu tesislerde rüzgar ile 36 MegaWatt elektrik enerjisi üretilecek.

Bitcoin madencilik sektörü gelişiyor

2019 senesinin Ocak ayından itibaren Fas’ta bir rüzgar çiftliği inşa edilecek. Fas şu an için rüzgar santralleri için büyük fırsatlar sunuyor ve büyük şirketler de bu fırsatları değerlendirmeye çalışıyor. Bölgede ki tek problem şu an için, enerji nakil hatları şebekesine bağlantı sağlayacak taşıma hattının olmaması. Bunun haricinde Fas’ın güney kıyısı rüzgar enerjisi için oldukça güzel bir seçenek.

bitcoin madenciliği

Her ne kadar şebeke bağlantı sorunu olsa da, rüzgar enerjili bir Bitcoin madencilik tesisi büyük kazançlı bir fırsat sunuyor. Yalnızca kripto para madenciliğine odaklanmış bir firma olan Soluna, alt yapılarını Fas’ın güney kıyılarına inşa etmeyi düşünüyor. Hatta şimdiden Fas’ta 165 bin metrekarelik bir arsa satın aldılar. İnşa edilen tesiste ilk başlarda 36 MegaWatt elektrik enerjisi üretilecek olsa da ilerleyen zamanlarda bu rakamının 900 MegaWatt gibi devasa bir seviyeye çıkabileceğini de belirtiyorlar.

Firma sağladığı bu elektrik enerjisini sadece Bitcoin madenciliği için değil, Fas’a elektrik satmak için de kullanacak. Böylece ilerleyen zamanlarda Bitcoin’in değeri düşerse alternatif bir yol olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here