Filistinliler Para Göndermek İçin Kripto Para Kullanıyor

0
708

Bitcoin işgal altındaki Filistin ve Gazze’de insanların para göndermeleri ve paralarını kullanabilmeleri için bir kurtarıcı oldu.

Gazze’de finansal analist olan Ahmed İsmail, yerlilere hizmet veren 20’den fazla resmi olmayan borsa ofislerinin olduğunu söyledi. İsmail’in kendisi de yatırım yapmak için, ayda yaklaşık 30 kişiye yardım etmekte. Yerel halk bankaları ile bu işlemleri gerçekleştiremediği için, kripto para borsaları ve Bitcoin ile yatırım yapabiliyorlar.

yatırım tavsiyeleri

Ülkede ki komisyonculardan biri olan Muhammed, Coindesk’e verdiği raporda, dört sene içerisinde yaklaşık 50 aileye, ortalama 500 dolar değerinde Bitcoin yatırımı yapmasına, yurt dışına para göndermesinde veya online alışveriş işlemleri gerçekleştirmesinde yardımcı olduğunu belirtti.

Onlara göre Bitcoin hem daha ucuz hem de daha güvenilir aynı zamanda hızlı. Filistinli bankalarda işlem gerçekleştirmek mümkün değil. Bitcoin cüzdanları da alternatif bankalar gibi. 

Filistin, Bitcoin ile beraber alternatif bir yol bulmuş tek ülke değil, ancak bulunduğu durum içerisinde böyle bir yola başvurmaları oldukça takdir edilesi.

Bunun asıl sebebi ise Filistin’de yaşayanların şu an hiperenflasyonla beraber zor günler geçiren Venezuela, İran ve Türkiye gibi ülkelere nazaran hiçbir itibari para birimi olmadan, yalnızca döviz tabanlı yatırımlar yapmasından kaynaklanmakta. Umarız zor durumda olan ülkelerde bu tarz alternatif dijital paralar yardıma koşar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here