GAS Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0
1375

Gas coin, NeoGas olarak da bilinen bir kripto para birimidir. Tasarlanma amacı Neo ağını kontrol etmesini sağlamaktır. Neo‘nun iki tane kripto parası bulunmaktadır. Bunlar NEO ve GAS’dır. Yani Gas’a bir bakıma Ethereum‘un Ether‘ine benzetebiliriz.

Her sene Neo başına düşen ödül, %2 azalacaktır ve 22 sene sonra Neo başına 0.02 Gas sabit kalacaktır. Bunun yanında ikisi de 100 milyon adet token sunmaktadır. Neo blok zincirinde bulunan şirketler, işlemlerini gerçekleştirmek için Neo harcamak zorundadır ve üretilen Gas Neo sahiplerine iade edilir. Bu sayede Neo ağı büyüdükçe, Gas da artacaktır.

gas nedir?

Gas coin’in piyasa değeri 104 milyon dolardan daha fazladır, günlük ortalama 3.5 milyon dolar işlem görmektedir. Dolaşımda olan 10 milyon adet token vardır. Bunun yanında en fazla 100 milyon adet token olabilir.

Gas Özellikleri, Ne İşe Yarar?

Gas her ne kadar Neo’ya benziyor olsa da aslında ayrı şeylerdir. Dediğimiz gibi Gas’ı Ethereum’un Ether’ine benzetebiliriz. Gas sistemdeki uygulamalar için kullanılan bir coindir. Cüzdanında Neo bulunduran kişilere Gas hediye edilir. Tabi ki bunun haricinde yatırım yapmak isterseniz, Gas satın alabilirsiniz.

Gas merkezi bir sisteme sahiptir ve Onchain firması tarafından meydana getirilmiştir. Yapısından ötürü Ethereum’a benzemektedir. Bilindiği gibi Çin hükümeti, Bitcoin’e zorluklar çıkartabiliyor ama Gas’a da destek veriyor. Hatta geçmişte hükümetin desteğiyle yapılan bir konferansa da katılmıştır.

gas nedir?

Kısaca özelliklerini sıralamak gerekirse;

 • Akıllı sözleşme kullanıyor.
 • Neo’ya bağlı bir coindir.
 • Cüzdanınızda Neo tutarak Gas kazanabilirsiniz.

Gas Madenciliği – Mining İşlemleri

Bildiğiniz gibi her kripto paranın madenciliği yapılamaz. Eğer madencilik yapmaya karar verdiyseniz, hangi coini kazacağınızı belirlemeniz gerekir. Karar verdiğiniz coinin madenciliği desteklemesi kilit noktadır. Bunun yanında zorluk derecesinin de önemi büyüktür. Bu başlık altında size Gas coinin madenciliğinden bahsedeceğiz.

Gas için madencilik yapılabilir. Gas coin için madencilik yapmaya karar verdiyseniz, donanımınızı iyi seçmeniz gerekecektir. Bazı hesaplama programları kullanarak kârınızı yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz. Burada ödeyeceğiniz elektrik faturası önemli bir noktadır. Hesaplarınızı doğru yapabilirseniz, kâra geçme ihtimaliniz vardır.

Gas Hangi Borsadan Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok kripto para borsası mevcuttur. Bir kripto paraya yatırım yapmaya karar verdiyseniz, o coinin hangi borsalarda desteklendiğini araştırmanız gerekecektir. Çünkü; her borsa da bütün kripto paraları bulmanız mümkün olmayabilir. Ayrıca, bir çok yabancı borsa olduğu gibi yerli borsalar da mevcuttur. Gas satın almak için hangi borsaları tercih edebileceğinizi aşağıdaki listeden bulabilirsiniz.

Gas bulabileceğiniz, yabancı borsalar;

 • OKEx
 • Binance
 • Huobi
 • Kucoin
 • DragonEX
 • Gate.io
 • Poloniex

Türk borsalarında Gas değil ama Neo bulmanız mümkündür, eğer Neo’ya yatırım yapmak isterseniz aşağıdaki borsaya göz atabilirsiniz.

 • koinmarketi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here