Google Authenticator Nedir?

0
1127

Google Authenticator (2fa, 2 Step Verification, Two-Factor Authenticaton, “2 Adımlı Doğrulama”), kripto para borsalarındaki işlemlerinizi gerçekleştirirken, hesaplarınıza giriş yaparken kullanabileceğiniz ek bir güvenlik uygulamasıdır. Bu küçük boyutlu uygulama hem iOS platformunda hemde Android’de kullanılabilir. Bu sayede borsadaki güvenliğinizi arttırmış olursunuz.

Google Authenticator’ün çalışma mantığı aslında oldukça basit, borsalara giriş yaparken kullandığınız mail adresinizi Google Authenticator ile eşleştirdiyseniz borsaya girerken sizden ek olarak Google Authenticator uygulamasından erişebileceğiniz 6 haneli bir kod isteyecek, tabi ki bu kod her 30 saniyede bir yenilenecek ve sadece size özel olacak.

Uygulamanın kullanımından detaylı şekilde bahsedelim:

Google Authenticator Nasıl Kullanılır?

iOS kullanıcıları Appstore’a giriş yapıp arama çubuğuna Google Authenticator yazdıklarında karşılarında böyle bir ekran belirecektir.

Google Authenticator

İndireceğiniz uygulama altında Google, Inc yazmasına dikkat edin, eğer bu yazıyı gördüyseniz doğru uygulamayı inidiriyorsunuz demektir.

Google Authenticator’ü Borsalarda Aktif Etme

Örnek olarak sizlere Poloniex borsasında 2FA yı gösterelim. Poloniex borsasına giriş yapınız ve açılan ekranda sağ üst köşedeki ayarlar simgesine mouse’unuzun imlecini sürükleyin, imleci götürdüğünüzde aşağı doğru kayan bir menü açılacak burada ilk sırada ki 2FA ibaresini seçmeniz gerek. Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza böyle bir ekranın gelmesi gerekiyor.

Google Authenticator

Sol taraftaki Username/Email kutucuğu dolu gelecektir. Siz burada Password kısmına şifrenizi yazıyorsunuz, altında bulunan code kutucuğuna da Google Authenticator uygulamasından alacağımız kodu yazacağız.

Sıra uygulama üzerinden yapacaklarımıza geldi. İlk önce uygulamayı açın (ilk kez kullanacak olan kişilerde çok ufak farklılıklarla, aşağı yukarı aynı arayüz gelecektir.).

Google Authenticator

Uygulama da sağ üst köşede görülen ‘+’ işaretine dokunun. Karşınızda alt tarafta iki adet seçenek çıkacaktır, seçeneklerin birisi ‘barkodu tara’ diğeri ise ‘manuel giriş’ olacaktır. Poloniex sayfasında ki barkodu kullnanarak işlemi gerçekleştirmek istiyorsak, barkodu taratarak devam edebilirsiniz yada barkodun altında bulunan 16 haneli kodu ‘manuel girişi’ seçip yazdıktan sonra onaylayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra karşınıza 6 haneli dijital bir kod çıkacak bu kodu yukarıda belirttiğimiz ‘code’ kısmına yazın ve ‘Enable 2FA’ butonuna basınız. Tabi ki bu 16 haneli kodunuzu bir yere not etmeniz ve not ettiğinizi onayladığınıza dair ‘code’ kısmının altındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor.

İşlem bittiğinde karşınızda şu şekilde bir ekran olması gerekiyor:

Google Authenticator

Google Authenticator Arayüzü

Uygulamayı yükledik, borsa ile eşleştirdik, şimdi de uygulamanın nasıl kullanıldığına bakalım. Eşleme işlemleri bittikten sonra uygulamayı açtığınızda böyle bir arayüz ile karşılaşacaksınız.

Google Authenticator

1 numara ile işaretli olan ‘+’ işareti, eğer bundan sonra yeni bir kod daha eklemek isterseniz  kullanacağınız kutucuğu ifade ediyor.

2 numaralı bölge ise borsadan borsaya değişiklik gösterebilir, mesela borsa adresi, kod, mail adresinizin yeri farklı yerlerde olabilir. Büyük puntoyla yazılmış 6 haneli kod her 30 saniye de bir yenilecektir.

3 numaralı kısım ise kodun kalan süresini ifade ediyor. Daire dilimi küçüldükçe zaman azalıyor ve son 5-6 saniye kala kırmızı renge dönüp yanıp sönmeye başlıyor, bu durumda yeni kodun gelmesini bekleyebilirsiniz.

‘+’ işaretinin yanındaki kaleme tıklayıp, menü de ki sıralamayı değiştirebilir, istediğinizi silebilir veya 6 haneli kodların altına açıklamalar ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here