Google Kripto Para Reklam Yasağını Kaldırıyor!

0
663

CNC’nin 25 Eylül tarihinde yayınladığı bir habere göre, Google’ın kripto para birimleri için uyguladığı reklam yasağı kısmen bitiyor. Yasak 2018 Ekim tarihinden itibaren son bulacak. Teknoloji de dünyada öncü ülkelerden olan Amerika ve Japonya kripto para borsalarının reklam almasına izin verecek.

2018 Mart tarihinde açıklanan ve Haziran’da uygulamaya geçen Google’ın kısıtlamaları, ilk olarak kullanıcıları dijital para taleplerine, cüzdanlara ve yatırım tavsiyelerine karşı korumak için sunulmuştu.

google reklam yasağı

Kripto para birimlerinin 2017 senesinde ani yükselişi yanında hızla büyüyen dolandırıcılıkları da getirmiş bulundu. Özellikle de reklam kullanıcıları bu konu için bir numaralı kişi haline gelmişti. 2018 senesinin belirli zamanlarında Google, Facebook, Twitter ve  Snapchat gibi sosyal medya platformları, kripto paralara karşı yasaklar getirmişti.

Google yöneticilerinden Scott Spencer, yasağın açıklandığı zamanlarda şu açıklamalarda bulunmuştu:

Gelecekte kripto paraların nasıl bir hal alacağını görebileceğimiz bir kristal küremiz yok. Ancak biz bu sektörün oldukça zararlı olabileceğini ve dikkatli olunması gerektiğini gördük, tüketiciler bunlardan kötü etkilenebilir.

Google’ın güncellemiş olduğu reklam politikası aslında dünyanın bütün reklamcıları için geçerli. Burada ki en önemli nokta ise bu reklamların sadece Japonya ve Amerika’da gösterilecek olması. Facebook’da geçtiğimiz zaman içerisinde kripto paralara karşı olan reklam yasağını kaldırdığını belirtmişti ve bu olaydan sonra Coinbase’i satın alabileceği dedikoduları yayılmaya başladı.

Google’ın ana şirketi olan Alphabet, elde ettiği kazancının %86 kadarını reklam gelirlerinden karşılıyor. Firma 2018 senesinin ilk 6 aylık kısmında reklamlardan elde ettiği kazancı 54 milyar dolar olarak belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here