Google’da ‘Bitcoin Fiyatı’ İçin Yapılan Arama Sayısı Azaldı!

0
885

Google’da Bitcoin fiyatı şeklinde arama yapan kişilerin sayısı gittikçe azalıyor. Google trends verilerine göre Bitcoin fiyatı için yapılan arama sayısı 2015’den beri en düşük günlerini yaşıyor.

bitcoin aramaları azaldı

Google aramaları azaldı

Google Trends, dünya üzerinde yapılan tüm arama verilerini kendi veri tabanında depoluyor ve kullanıcılara sorgulamak istediği bir terimin ne kadar arandığını gösterebiliyor. Bu özellikten faydalanarak, Bitcoin’ine olan ilginin düşüte mi yoksa artışta mı olduğunu bazen anlamak mümkün olabiliyor.

Verilere baktığımız zaman, 2013 ile 2017 senesinin başına kadar olan zamanlarda bu aranma seviyesi kısmen sabitti. Ancak Mayıs 2017 senesinde Bitcoin’in artışından sonra, Google aramalarının da arttığı gözlemlendi.

Tahmin edeceğiniz gibi, Bitcoin aramalarının en yüksek olduğu zaman Aralık 2017 – Ocak 2018 tarihinde zirveyi gördü. Çünkü, bu tarihlerde Bitcoin fiyatı en yüksek olduğu zamanlardı. Doğal olarak insanlar da daha fazla arama yaptı.

Ancak Şubat 2018’de Bitcoin fiyatı düşmeye başladığı zaman, Google aramaları da düşmeye başladı. Bitcoin için yapılan aramaların sayısı bu tarihten sonra gittikçe düşmeye başladı. Bu düşüşün ardından Haziran 10-16 tarihinde ufak bir yükseliş görüldü fakat  genel durum olumsuz yönde etkilenmeye devam etti.

bitcoin aramaları azaldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here