Güvenli Lojistik için Blockchain’in Önemi Nedir?

0
867

Günümüzde otonom araçlar, ulaşımın temellerini değiştiriyor.

Ulaştırma sektörünün önemli bir kısmı tedarik zincirlerinin yerine getirilmesine dayanmaktadır. Aslına bakılırsa lojistik, herhangi bir işletmede, önemli bir operasyonel segmenti kendilerinin karşıladıkları önemli bir faktördür. Tedarik zinciri bağlantılarını sürdürmek için malların taşınması, onlarca trilyon dolara mal olabilir.

lojistikte blockchain

Lojistik, tedarik zincirindeki malların taşınması için ortak bir noktadır. Dünya, küreselleşmeyi açık silahlarla benimsediği için, sınır ötesi lojistiğin önemi büyük ölçüde artmış ve genel pazarda bir patlama yaşanmıştır. Bu gelişmemiş bir pazarın güçlü bir örneğidir. Bir lojistik operasyonun kilit yönleri büyük oranda değişmeden kalmıştır. Bir taşıyıcı genellikle bir kaynaktan bir varış noktasına kadar iyi bir şekilde taşır. Taşıma araçları ve endüstride yer alan yetenek aynı kalır.

Ancak, potansiyel hızlı değişim yaşanacak gibi görünüyor. Otonom araçların gündelik taşımacılık aracı haline geldiği bir dünya, uzak mesafeli bir gerçek olabilirken, lojistikteki otonom araçlar giderek artmaktadır. Lojistikte birçok ürün hareketi, uzun mesafeli taşımacılığa göre daha fazladır. Aslında, hareketin çoğu sınırlar içinde yapılır, yani bir geminin boşaltılması veya bir uçağın yerleştirilmesi gibi.

lojistikte blockchain

Otonom araçlar, özellikle de dronelar, kapalı sınırlar içinde kullanımda güçlü bir büyüme sağlamıştır. Kullanım, bordro maliyetlerini önemli ölçüde düşürmeye yardımcı oldu ve böylece şirketler kapalı duvarların ötesine geçerek kullanımı genişletmeye çalışıyorlar. Pek çok ülkede, uzun mesafeli taşımacılık için otonom araçlar almak için geliştirilen birçok proje var. Otonom bir aracın geniş çapta benimsenmesine yönelen bir endüstri de blok zincir teknolojisi önem kazanacak gibi duruyor.

Dronelarla iletişim kurma

Yeni bir blockchain projesi olan SKYFchain, lojistik pazarında yaklaşmakta olan bir sorunu çözmek istiyor. Otonom araçlar, lojistik pazarının ortak bir yönü haline geldikçe, onlarla iletişim kurmanın kusursuz bir yolu olması büyük önem taşıyor. Otonom araçlarda iletişimin, başkasının eline geçmemesi (hacklenmemesi) gerekir. Böyle bir durumda kötü niyetli kişiler malları çok basit bir şekilde çalabilirler ve istedikleri konuma yönlendirebilirler. Bu yüzden güvenlik önemli bir noktadır.

lojistikte blockchain

Lojistik pazarı için otonom araçların benimsenmesi için birçok risk vardır ve bunlar maliyet azaltmaya imkan tanımaz. Bilgisayarlı taşıma araçları hatalara karşı hassas değildir ve bu durum pazarın olağanüstü bir optimizasyon oranına ulaşmasını sağlar. Bununla birlikte, bu hedefe, bilgisayarlı araçların bir ağa sızma ihtimali vardır. Blockchain teknolojisi böyle bir tehdidin en önemli çözümünü sunuyor.

Çoğu zaman, blockchain teknolojisi için en yaygın kullanım, finansal ve özel verilerin menkulleştirilmesidir. Bununla birlikte, iletişim bir veri formu olduğu için iletişimi sağlamak için de kullanılabilir. SKYFchain ile işletmeler, bir sistem ihlalinden korkmadan otonom araçlarla iletişim kurabilirler. Blockchain teknolojisi, verilerin aktarımı ile ilgili etkileşimler de dahil olmak üzere, en güvenli altyapıyı sunduğundan, belirli bir teslimatın katılımcıları arasındaki iletişim güvenli kalacaktır. Güvenlik konusunda bir kapanış notu olarak, SKYFchain’in ekibi hali hazırda çalışan drone’lar geliştirdi. Bu, donanımla yazılımın beraber çalışması sonucu oluşan bir teknolojidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here