Hacettepe Üniversitesinde Blockchain Dersi Verilecek!

0
1007

Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden bir tanesi olan Hacettepe Üniversitesi, Blockchain hakkında ders vermeye başladı.

Blockchain eğitimi

Türkiye’nin değerli üniversitelerinden bir tanesi olan Hacettepe Üniversitesinde ‘Fundamentals of Blockchain‘ isimli yeni bir blockchain dersi başlatıldı. Dersi verecek olan kişi, Hacettepe Üniversitesi’nin Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde görev alan Doç. Dr. Adnan Özsoy olacak. Ders içeriğinde ise Bitcoin, Ethereum, blockchain, akıllı kontratlar gibi konulara değinilecek.

Tüm dünya genelinde adı bilinen üniversitelerin çoğunda blockchain eğitminin verildiğini biliyoruz. Hatta Qriously tarafından gerçekleştirilen bir araştırma da, üniversitelerde Blockchain’e duyulan ilgiyi gün yüzüne çıkartmıştı. Araştırmanın sonucuna göre dünyanın en iyi 50 üniversitesinin %42’si blockchain veya kripto paralar hakkında ders veriyor.

hacettepe blockchain

Ülkemizdeki üniversiteler arasında da blockchaine önem verenleri duymuştuk. Örneğin Bahçeşehir Üniversitesi geçtiğimiz günlerde Washington kampüsündeki öğrencilere blockchain kullanarak diploma vereceğini ifade etmişti.

Hacettepe Üniversitesinde derse girecek kişiler, ilk hafta Blockchain hakkında giriş bilgisi kazanacak ve ilerleyen zamanlarda Bitcoin, Etherum gibi kripto paralar hakkında bilgi edinecek. En sonunda ise akıllı kontratlar üzerinde çalışmalar gerçekleştirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here