Hard Forklar Kripto Paralardaki İstikrarı Bozuyor

0
1322

Yapılan bir araştırmaya göre, ‘hard fork‘ adı verilen yazılım güncellemeleri, sonucunda kripto paraların istikrarı azalıyor. Yazılım güncellemelerine getirilen standartlar ve hazırlanan kılavuzları daha stabil hale getirmeyi sağlayabilir.

Oak Ridge Bilim ve Eğitim Enstitüsündeki araştırmacılar tarafından hazırlanan raporda çeşitli kripto paraların özellikleri incelendi. Ayrıca, araştırmada Bitcoin’de gerçekleştirilen 800 den fazla soft ve hard forklar da ele alındı.

Araştırmaya göre kripto paraların para ve bilgi alışverişlerinin yapılarını revize etmeleri mümkün. Kripto paraların ve blockchain teknolojisinin geleceğe yönelik önemli bir adım olduğu ancak yanlış yönetilmesi karşılığında, kripto paralar istikrarlarını kaybedebilirler. Yapılan araştırma da bir parçası şu şekilde:

Bir kripto paranın blockchaininde arıza olması, zamanla insanların kriptoya olan güvenlerini yıkabilir. 

kripto para oluşturma

Araştırma sonucunda varılan bir sonuçta, Bitcoin’de yapılan soft ve hard forklar sadece bir kaç ay ayakta durabilmiştir. Tabi ki bunların yanı sıra senelerce ayakta duran forklar da bulunuyor. Araştırmalara göre hard forklar gittikçe popüler olmaya başlıyor.

Hard forklar günlük hayatta kullanılmayı hedefleyen kripto parlar için çok önemli olan platform dengesini tehdit ediyorlar. 

Bitcoin’in küresel çapta bir ödeme aracı olarak kullanıp kullanılmayacağı konusunda yorumda bulunan araştırmacılar; Bitcoin ağındaki madencilerin, cüzdan geliştiricilerinin, borsaların ve diğerlerinin istikrarı arttırmak için daha iyi bir yönetim sistemine geçmesi gerektiğini düşünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here