Hong Kong’da Gerçek Zamanlı Ödeme Sistemi Oluşturuldu!

0
675

Hong Kong’da bireysel ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için yeni bir güncelleme ile ‘anlık ödeme‘ hizmeti tasarlandı.

Hong Kong Merkez Bankası bundan yaklaşık iki hafta önce yaptığı bir tanıtımla Hızlı Ödeme Sistemi (FPS) adlı yeni bir projesini duyurmuştu.

Bu yeni sistem bankaları ve Singapur Merkez Bankası’nın tanımına göre ‘ön ödemeli elektronik nakit‘ adıyla tanımlayabileceğimiz, stored-value facility (SFV) operatörlerini gerçek zamanlı olarak birbirine bağlamakta. Projenin başlangıcında 21 farklı banka ve 10 farklı SVF katılımda bulundu.

Hong Kong’da yaşayan vatandaşlar bu yeni projeyle bankalar ve SFV’ler arasında anında para transferi gerçekleştirebiliyorlar. Sistemi kullanmak için parayı aktarmak istediğiniz kişinin telefon numarasını veya e-posta adresini girmeniz yeterli oluyor. Bu sayede para transferi yapmak isteyen birisi karşı tarafın banka hesap numarasını bilmek zorunda olmuyor. Aynı zamanda sistemde QR kodu desteği de bulunuyor.

FPS adı verilen sistemde hem Hong Kong dolarıyla hem de Çin’in parası olan Renminbi (RMB) ile işlem desteği bulunuyor.

Sistem daha yeni işleme koyulmuş olmasına rağmen Hong Kong’da rağbet görmeyi başardı ve 450 bin kişi sisteme kayıt oldu. Hong Kong Merkez Bankasının başkanı, bu sistem hakkında şunları söyledi:

FPS 30 Eylül’de tamamen kullanılmaya başlandıktan sonra Hong Kong’da yeni bir dijital ödeme devri başlayacak. 

Dijital ödeme sistemlerini daha da geliştirmek için çalışmalara devam eden Hong Kong yetkilileri, Blockchain hakkında yaptıkları çalışmaları devam ettiriyor. Hatta, ülke genelinde son zamanlarda aktif olarak Blockchain uzmanları aranıyor ve bu kişileri ülkeye kazandırmayı çabalıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here