ICO Nedir?

0
1516

ICO(Initial Coin Offerings), şirketler ve proje sahipleri tarafından oluşturulan mali destek kitle fonu olarak düşünülebilir. Bu yöntem bir çok şirkette işe başlamak için gereken sermayeyi sağlamada yardımcı olmuştur. Fona yapılan destek 2013 yılında 5.1 milyar dolar, 2014 yılında 16 milyar dolar, 2015’de ise tam 34 milyar dolarları bulmuştur.

ICO, kitle fonlarının kripto para ile yapılan halidir. Normal kullanıcıların yeni çıkacak bir projeye destek vermek için kullanacağı en etkili yollardan bir tanesi şüphesiz ICO’dur. Bu sayede projeler ve şirketler kolay bir şekilde istedikleri hedefe ulaşabilirler. ICOlar genelde 1 hafta veya daha uzun sürer, insanlar yapılan bu etkinlikte kullandıkları kripto paralarla (Bitcoin vs.) yeni çıkacak olan bir kripto para alırlar.

ICO’larda projeler önceden tasarlanıp bellirlenen bir limiti veya amacı olabilir. Yani her token’ın önceden belli bir fiyatı olabilir ve ICO boyunca bu fiyat düşmez. Bu yüzden sabit sayıda token tedarik etmek gerekir.

Sabit tedarikle birlikte dinamik bir yapınız da olabilir yani tokenların sayısı gelen yatırımla doğru orantılı olacaktır. Bunu şu şekilde ifade edebiliriz, bir proje ne kadar destek görürse, token fiyatları da o kadar yükselecektir.

Bunların dışında, alınan destek ile belirlenen dinamik bir token tedariği de olabilir. Yani ICO boyunca tokenların fiyatı hep sabit kalır ama ne zaman yeni bir BTC sisteme girerse ona karşılık bir token daha yaratılır. Kısaca hedefe göre limit belirlemek mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here