ICO’lar Nasıl Analiz Edilir?

0
780

Neden ICO’ları karşılaştırmalıyız?

ICO’lar arasında kıyas yapmak hem yatırımcılar için hemde ICO geliştiricileri için oldukça önemlidir. Farklı kişiler bazı sebepler ile ICO’nun genel piyasada ki durumunu incelemek isteyebilir.

Yatırım yapacak kişilerin, ICO’nun analizini yapmak çok değerlidir. Çünkü, yapacağınız yatırımın süresini belirlemede, kendini ne kadar sürede amorti edeceğini, kâr getirip getirmeyeceğini kestirmeniz gerekir. Ayrıca benzer projeleri takip edip kıyaslamanız da önemlidir.

ico dikkat edilmesi gerekenler

ICO geliştiricilerinin, ise diğer projelere bakıp, nelerin eksik olduğunu, nelerin geliştirilebileceğini, sağlam projelerin hangi aşamaları izlemesi gerektiğini kestirmesi gerekir.

ICO piyasasını takip edenler ve araştırmayı seven kişiler, projelerden haberdar olup, öngörüde bulunurlar ve diğer projeler ile kıyaslama yaparlar. Genel olarak piyasaya hakimdirler.

Burada ki esas problem, neredeyse her gün yeni bir ICO projesi meydana gelmektedir. Birbirine benzeyen bir sürü proje bulunmaktadır ve bu projeler de kıyaslama yaparak geleceği olmayan ICO’ları ilk etapta elerler.

Yatırım yapacak kişilerin piyasa da bilinen ICO projelerini inceleyip, kıyaslama yaparak, hangi projenin geleceği olduğunu saptaması kolay olacaktır.

Analizi nasıl yaparım?

Analiz için dikkat edilmesi hususlar şunlardır;

Ekip: En önemli noktalardan bir tanesi geliştirici kişilerin, profillerine bilgilerine kolaylıkla ulaşılabiliyor olmasıdır. Linkedin profili, daha önce yer aldığı projeler ve bir profil foğrafı bile önemli bir adım olabilir.

ico dikkat edilmesi gerekenler

Ekibin kaç kişiden oluştuğunu bilmekte önemlidir. Bir proje sadece iki kişiden oluşuyorsa, yüksek ihtimalle geleceği olmayacaktır. Ancak, bir proje büyük bir ekipten oluşuyorsa ve görev dağılımı varsa başarıyı getirme ihtimali daha fazla olacaktır. Her kişi projenin farklı bölümlerinde çalışması katkı sağlayacaktır.

ICO bilgisi: ICO bilgilerinin erişilebilir olması da değerlidir. Ön satış ve piyasaya çıkış tarihi, projenin kimleri yöneteceği veya token fiyatlarının önemi büyüktür. Bu tarz bilgiler, yatırımcı da büyük güven uyandıracaktır.

Projenin tanıtım şekli: Bu bilgilere whitepaper’dan ulaşılabilir. Whitepaperlar’da ürünün ne olduğu, hangi sektör de hizmet verdiği, projenin hedefleri, izlenecek yollar, proje sahiplerinin bilgileri bulabilirsiniz, bu bilgiler yatırımcı için hayli faydalı olacaktır. Aynı zamanda proje bilgilerini içeren bir video sunumu veya yayınlanmış bir görsel de güvenliğe katkı sağlayacaktır.

MVP kararı nedir?

İngilizce açılımı, Minimum Viable Product’dır. Anlamı yatırım yapacak kişilerin memnun bırakacak minimum özellikleri barındırması gerekir.

ico dikkat edilmesi gerekenler

Bu kavram genelde prototip, alfa veya beta sürümünde çok karşımıza çıkar. Bu aşamalarda proje sahipleri, yatırımcılardan gelen istekler doğrultusunda projede ufak değişiklikler yapabilir. Henüz kelime anlamı olarak hayatımıza yeni girmiş olsa da, ICO güvenilirliği için önemli bir rol oynamaktadır.

Açık kaynak kodlu olması da şirketin daha önceki tecrübelerini görmenizi sağlar. Ayrıca projenin Whitepaper’a göre ilerlemesi, optimizasyon, bugların düzeltilmesi ve ürünün fonksiyonel  durumu hakkında bilgi alınabilir.

Programlama hakkında bilgisi olmayan kişilerin yürüteceği proje sağlıklı olmayacaktır. Yine de bu kişilerin fikirlerini dinlemek büyük fayda sağlayabilir.

Sosyal medyayı dikkate almak gerekir mi?

Daha önce bir çok kez belirttiğimiz gibi piyasada bir çok ICO bulunmaktadır. Bu projelerin sosyal medya da ne kadar konuşulduğu şirketin pazarlamaya verdiği önemi gösterir, aynı zamanda yatırımcıların beklentisi de belli olur.

ico faydası

Şirketin, Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarına ne kadar aktif olduğu önemli bir parametredir. Forumlara hangi bilgileri koydukları da karşılaştırma yapılırken baz alınacak detaylardan bir tanesidir.

Uzman kişilerin görüşü önemli midir?

ICO analiz ederken, önemli noktalardan bir tanesi de uzman kişilerin proje hakkındaki görüşleridir. Uzmanların söylediklerine kulak kabartmak faydalı olacaktır. Çünkü, uzmanlar aynı veriye farklı açıdan bakabilirler.

Ekip: Piyasa da tanınmaya acemi kişilerden oluşan bir projeden uzak durmak en doğrusu olacaktır. Bunun yerine daha tecrübeli ekiplerin çıkarttığı projelere yönelmek gerekir. Genelde tecrübeli ekipler kodlama, ürün ve proje yönetimi gibi konularda daha iyi işler çıkartmaktadırlar.

Projede bir danışma kurulunun bulunması da, projeye önem verildiğini, desteklendiğini gösterir ve göz ardı edilmeyecek bir detaydır.

Ürün bilgisi: ICO’ların genelde iki amacı vardır. İlki baştan yeni bir proje oluşturmak. İkincisi ise var olan bir projeyi blok zinciri ağına taşımaktır. İkinci seçeneğin başarılı olma oranı daha yüksektir. Çünkü, zaten hali hazırda olan ve işleyen bir projedir.

Proje bilgisi: Projelerin en başta büyük hedefleri vardır. Bu yüzden projelerin hedefleri, bu hedeflere nasıl ulaşılacağı, ne kadar yatırım almaları gerektiğini bilmeniz oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here