ICO’lara Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!

0
992

Hepimiz ICO‘lara yatırım yapmayı düşünmüşüzdür hatta bazılarımız yatırım yapmış da olabilir. ICO’lara yatırım yapmadan önce önemli dikkat edilmesi gereken hususları bu makale de derleyeceğiz.

ICO’lara yatırım yapmadan önce, hangi aşamada olduklarına, hangi yolu izlediklerine, whitepaper’ına, geliştirici ekibine, ekibin daha önce yer aldığı projeler detaylı bir şekilde incelenmelidir. Web sitelerinin ana sayfalarının tamamını okuyun. En önemli konuda ekibin deneyimli ve kaliteli bir geçmişi olmasıdır. 20’li yaşlardaki ve adı daha önce duyulmamış kişilerden oluşan projelerden uzak durulmalıdır.

Piyasaya hali hazırda yürüyen bir proje sunmak da ICO için bir avantajdır.

ico dikkat edilmesi gerekenler

Projenin forum sitesinde ki yorum sayısı önemli bir husus değildir, hatta tam aksine sizi yanıltabilir. Bir çok kişi spekülasyon yaratmak için yorum yapmaktadır.

Bir diğer önemli husus ise ICO sırasında dağıtılan bonus oranıdır. Sosyal mecralarda dağıtılan bonus oranları ve katılımcı sayısı, kalitesiz bir ICO’nun habercisidir. Sağlam projelerde ise bu oranın hiçbir önemi yoktur. Bonus dağıtımı ne kadar az ve katılımcı sayısı ne kadar fazla olursa, tabiri caizse orada az dilenci, çok yatırımcı var demektir. Bu durumda ICO’nun güven sağlaması için bir artı puandır. Tabi ki buradaki üyelerin bot olup olmadığını görmeniz de önemlidir.

Ekibin kendi içerisinde, ayırdığı pasta dilimine dikkat edin. Ön yada toplu satışın pastadaki payı %50’den az ise dump yeme ihtimali yüksektir.

Telegram, Twitter, Facebook, Instagram, Reddit, Github gibi platformlarda ki içerik, üye ve yorum sayılarının fazla ve olumlu olması, ICO’nun bir balon olma ihtimalini yükseltir. Özellikle Telegram’da ki üye sayısı 5 binden fazla ve gitgide çok hızlı bir şekilde artıyorsa dikkat edilmesi gerekir.

ico dikkat edilmesi gerekenler

Projeye dahil olan geliştirici ekibinin gerçek kişiler olup olmadığını Twitter, Facebook, Linkedin gibi sosyal mecralardaki hesaplarını karşılaştırarak anlamaya çalışın.

Bir Telegram hesabı açın daha sonra katılmak istediğiniz ICO’nun ana grubuna ve duyuru grubuna katılın. Gruptaki sabitlenmiş ve daha önceden yazılmış mesajları okuyun. Kafanıza takılan soruları adminlere sorun, ICO hakkında herşeyi öğrenmeye çalışın. Fakat grupta sürekli flood yapmayın.

Topluluğun sağlam olmasına dikkat edin. Telegram grubunda ki geliştiricilerin yatırımcılar ile ilgilenmesi ve güven vermesi ilk aşamada hızlı bir yükselişi beraberinde getirecektir.

Telegram gurubundan yardım beklerken, size özelden admin kılıklı kişilerin mesajlarına aldanmayın. Bu kişiler sizi aldatmak için özelden mesaj atar. Asıl amaçları, yardım karşılığında sizden Bitcoin talep etmektir. Unutmayın siz yardım talep etmedikçe size hiç bir admin özelden veya genelden mesaj atmayacaktır. Kesinlikle size mesaj atan kimseyle özel anahtarlarınızı paylaşmayın.

ico dikkat edilmesi gerekenler

Dolandırıcı maillere aldanmayın. Bu mailler genelde ‘şu adrese ETH, BTC gönderin ve karşılığında %30-%40 daha fazla token kazanın.’ şeklinde olur.

ICO’ya nasıl katılınacağını, nasıl katkı sağlanacağını önceden öğrenin, bu konu hakkında makaleler okuyun.

Projenin yol haritasında, ICO’nun başlangıç tarihiyle, borsaya ilk giriş tarihi arasında 1 aydan daha fazla süre olmamasına önem gösterin. Zira geçen her gün aleyhinize işleyecektir.

ICO’suna katılmayı düşündüğünüz koninin whitelist/waitlist’ine vakit kaybetmeden kaydolun. Geçmişte whitelist’i 1-2 saatte dolmuş ICO’lar mevcuttur.

Bazı ICO’lar, ICO sonrasında hangi borsada işlem göreceklerini token satışı bitmeden açıklarlar, vakit geçirmeden o borsalara üye olun.

ICO’suna katıldığınız kripto paranın akıllı sözleşmeleri olduğuna dikkat edin. Aksi halde Tokenlarınız geç gelebilir veya hiç gelmeyebilir.

Borsalarda aynı isimde ama farklı sözleşmesi olan sahte tokenlar olabilir. Bunlara kanmamak için Telegram gurubundan orjinal borsa linki ve sözleşmeleri talep edin.ico dikkat edilmesi gerekenler

ICO’lar için ETH,LTC,BTC göndermeden önce gönderdiğiniz adresi kontrol edin. Örneğin; küçük bir dalgınlıkla ETH adresine BTC gönderebilirsiniz.

ICO sitelerine çok zor durumda kalmadıkça banka havalesi ile ödeme yapmayın. Aynı şey borsalar içinde geçerlidir. Çünkü; parayı yatırmak, geri almak oldukça uğraştırıcıdır ve komisyonlar, aracı ücretleri çok fazladır.

Kripto dünyasında orta-uzun vadeli yatırımlar genelde daha çok kazandırmıştır. Bu yüzden kendi yolunuzu çizin ve sabırlı olun. Bunları göze alarak ICO’ya girin.

Yeni düzenlemelerden sonra ICO’lara katılırken kişisel bilgilerinizin verilmesi gerekir. Mutlaka eksiksiz bir şekilde doldurun. Aksi halde tokenlarınız hesabınıza yatırılmayabilir. Burada bilgilerinizin istenmesinde ki amaç ajan gibi bunları toplamak değildir. Asıl amaç; ABD ve Çin vatandaşlarını elemek ve kara para aklamanın önüne geçmektir.

Para çekme işlemlerinizi borsalardan veya ICO desteklemeyen uyumsuz cüzdanlardan kesinlikle yapmayın. Sizden istenen altcoini masaüstü cüzdanları, tarayıcı eklentisi cüzdanları, mobil uygulama cüzdanları, web cüzdanı veya donanımsal cüzdanlar ile gönderin.

ICO sözleşmesinin adresini tekrar tekrar kontrol edin, yanlış yere göndermeyin.

Web cüzdanlarında hacklenme ihtimali bulunur. Bu yüzden cüzdan adresinizi yer imlerine kaydedin ve sürekli oradan giriş yapın. Aksi halde bir gün cüzdanınızı bomboş görebilirsiniz.

ICO puanlama sitelerinden puanlarına bakın. Hype/popülarite/risk değerlendirmesi yapın ve her tarafta reklamı olan ICO’lardan uzak durun.

Site tasarımı sade, akıcı ve hızlı olan ICO’lar bir adım öne çıkacaktır. Fakat bu yeterli bir özellik değildir.

ico dikkat edilmesi gerekenler

Daha önceden aynı sektörde, aynı amaçla çıkartılmış ICO’lar ile karşılaştırın.

Yazılım mühendislerinin, üniversite mezunu ve bilgisayar mühendisi olmasına dikkat edin. Takımdaki ağırlığın mühendislerde mi yoksa PR/topluluk/iş/pazarlamacılarda olduğuna dikkat edin. Her şeyden önce mühendisler gelir.

Balinaların peşine düştüğü ICO’lardan uzak durun.

ICO’ların bir çoğu Ethereum zincirinden meydana geliyor. Kendi zincirini yatıran ICO’ların kâr ettirme ihtimali diğerlerine göre daha fazla olacaktır.

ICO kurucusunun ve ekipteki herkesi Blockchain faaliyetlerine ve buluşmalara katılması ve etkili rol oynaması önemli bir faktördür.  Ayrıca projelerin yatırımcılara karşı şeffaf olması da oldukça önemlidir.

Aklınızdan çıkarmayacağınız bir konuda, dolandırıcılık için yapılan ICO sayısı, gerçek ICO sayısından oldukça fazladır. Hiç bir ICO için hemen yatırım kararı vermeyin. Son olarak her şeye rağmen yanılma ihtimalinizin çok yüksek olacağını da bilin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here