IOTA (MIOTA) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0
754

Nesnelerin interneti olarak tanımladığımız Internet of Things oluşumunun bel kemiği olan bir kripto para birimidir. Oldukça yenilikçi bir yapıya sahiptir, amacı ise internetteki makinelerin güvenli bir şekilde ödeme işlemlerini gerçekleştirmesini sağlamaktır ve açık kaynak kodludur. IOTA’da yapacağınız işlemin boyutu ne olursa olsun bir ücret ödemezsiniz, işleminiz oldukça hızlı gerçekleşir ve işlem sınırı yoktur.

IOTA, 2015 yılında bir ekip tarafından kurulmuştur. Ekipte David Sønstebø, Dominik Schiener, Sergey Ivancheglo, ve Dr. Serguei Popov gibi isimler yer almaktadır. IOTA teknolojiyi geliştirmek ve tüm geliştiricilerin birlikte çalışması için kâr amacı gütmeyen bir Linux şirketi olan IOTA tarafından yönetilmektedir.

iato nedir

IOTA’nın piyasa değeri yaklaşık 3 milyar dolar civarındadır. Bir gün de ortalama 40 milyon dolar işlem gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında piyasa da dolaşan kripto para miktarı 2.779 milyardır. Bu sayı IOTA’nın ulaşabileceği en fazla miktardır.

IOTA (MIOTA) Özellikleri, Ne İşe Yarar?

IOTA tüm kullanıcılarına güvenlik vaat ediyor. Tangle sistemi ile kullanıcıların güvenliği sağlanıyor. Güvenli olmasından dolayı kişiler genelde IOTA gibi coinleri tercih ediyor. Ayrıca anlaştığı Bosch ve Fujitsu gibi markalar sayesinde daha güçlü bir şekilde ayakta duruyor.

Güvenilirliği iki aşamadan oluşan para aktarma sistemiyle çalışıyor ve makinelerin birbiriyle olan iletişimini de siber saldırılardan koruyor. Bu sayede Bosch gibi büyük markaların dikkatini çekmeyi de başarmış oluyor. Markalaşan bu dünya da Amazon gibi şirketler de bu para birimlerine destek verdiği biliniyor. Bu gelişmelerden sonra IOTA hızlıca ün kazanmaya başladı ve adını duyurmayı başardı.

iato nedir

IOTA’nın ana özelliklerini sıralayacak olursak;

 • İşlem ücreti yoktur.
 • Tangle sistemiyle çalışır ve güvenilirdir.
 • Dünyaca ünlü Bosch gibi markalar ile ortak çalışamalar yapmaktadır.

IOTA (MIOTA) Madenciliği – Mining İşlemleri 

Günümüzde her kripto paranın madenciliği yapılamamaktadır. Bazı kripto paralar madenciliği desteklerken bazıları da desteklemez. Bazılarında ise madencilik yapmak oldukça zordur.

IOTA’da madencilik yapmak mümkün değildir. Yukarıda belirttiğimiz gibi IOTA, blockchain tabanlı değil Tangle tabanlıdır. Blockchain tabanlı kripto paralar madenciliğe ihtiyaç duyarlar fakat Tangle tabanında madenciliğe gerek yoktur. Tangle sisteminin avantajı ise işlem ücretlerinin olmamasıdır. Blockchain tabanında işlemler için ücret ödenirken bu ücret madencilere gider. IOTA’da böyle bir durum yoktur, yani bir bakıma işlem ücreti ödemeyerek otomatik madenci olmuş oluyorsunuz.

IOTA (MIOTA) Hangi Borsadan Nasıl Alınır?

Gün geçtikçe kripto para borsaları da artmaktadır. Günümüzde kripto para alım-satım yapabileceğiniz bir çok yabancı ve yerli borsa mevcuttur. Dilediğiniz borsayı seçerek istediğiniz coine yatırım yapabilirsiniz. Yalnız yatırım yapmak istediğiniz coinin o borsada destekleniyor olması gerekmektedir. IOTA’ya yatırım yapmak için, destekleyen bir borsa arıyorsanız aşağıda paylaştığımız listeye bakabilirsiniz.

Yabancı borsalardan IOTA işlemleri gerçekleştirmek için;

 • Bitfinex
 • OKEx
 • Binance
 • Coinone
 • Bitfinex
 • Exrates
 • Huobi
 • Ovis

Eğer yerli borsa tercih etmek isterseniz aşağıdaki borsaya bakabilirsiniz;

 • koinmarketi

Litecoin (LTC) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here