İran Devlet Destekli Kripto Para Taslağı Hazırladı!

0
865

İran Ulusal Siber Merkezi, devlet destekli kripto para projesinin taslağının hazır olduğunu, 25 Ağustos tarihinde yerel haber kuruluşu olan Financial Tribune’de açıkladı.

Makaleye göre, ulusal dijital para birimi projesi, İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin talimatları doğrultusunda geliştirildi.

İran Yüksek Siber Uzay Konseyi’nin yönetmeliklerinden sorumlu direktör yardımcısı Saeed Mahdiyoun, yerel haber ajansı IBENA’ya, ulusal bir kripto para birimini tanıtma fikrinin İran’ın siber-uzay otoritesi tarafından aktif olarak izlendiğini açıkladı.

Ayrıca Mahdiyoun, İran Merkez Bankası’nın konuyla ilgili resmi duruşunu Eylül ayı sonunda açıklamasıyla, devlet yetkililerinin kripto para birimleri üzerindeki mevcut belirsizliği kısa sürede ortadan kaldıracağını da belirtti.

Şu anda, ilk olarak Aralık 2017’de ortaya çıkan para aklama endişeleri yüzünden, kripto-dolar işlemleri İran bankaları ve kredi kuruluşları tarafından yasaklandı.

Daha önce, İran yaklaşan ABD yaptırımlarından kaçınmak için devlet tarafından onaylanmış bir token yaratacağını ve aynı zamanda “dünyanın herhangi bir yerinde” geçeceğini ve “paranın transferini kolaylaştırabileceğini” doğruladı.

iran yerli kripto para

İran, Venezüella Hükümetinin bu yıl Şubat ayında ilk ulusal kripto parası olan Petro‘yu taklit ederek, makamları içindeki zorlukların üstesinden gelmek için blockchain teknolojisine bakıyorlar.

7 Ağustos’ta, İran’ın kripto fidye tehdidinin yükseldiğini ve mevcut jeopolitik ortamda daha da büyüyeceğini bildirildi. Küresel yönetim danışmanlık firması Accenture tarafından hazırlanan rapora göre, tespit edilen fidye yazılımı “devlet destekli aktörler veya İranlı suçlular tarafından yaratılmış olabilir”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here