İstanbul’da 437 Bin Dolar Değerinde Kripto Para Soygunu!

0
898

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesine gelen bir ihbar üzerinde kripto para dolandırıcılığı yapan bir şebekenin izi sürülmeye başlandı. Bahsi geçen şebeke bu zamana kadar toplam 437 bin lira değerinde dolandırıcılık yapmış. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 11 kişiden oluşan şebekeyi yaptığı operasyonla yakalamayı başardı.

Milliyet’in yayınladığı bir habere göre İstanbul’da 14 kişi kripto para hırsızlığına yakalandığı için İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Siber Suçlarla Mücadele Şubesine gitti. Bunun üzerine çete hakkında soruşturma başlatan yetkililer, dolandırılan kişilerin ‘oltalama‘ tekniğiyle dolandırıldığını öğrendi.

istanbulda kripto para hırsızlığı

Telefon numarası ile dolandırdılar

Şebeke üyeleri öncelikle kurbanın telefon numarasını ele geçiriyor. Daha sonra hazırladıkları sahte kimlikler ile ilgili GSM şubesine giderek, telefonlarının çalındığını ve sim kartının iptal edilmesini söylüyor. Daha sonra kurbanın kullandığı sim kart bloke oluyor. 

Dolandırıcılar, telefon numarasını ele geçirdikten sonra bu numarayı kullanarak ilgili kripto para sitesine girerek, kurbanın tüm varlıklarını çalıyorlar. 

Dolandırıcı grup, polis faktörünün farkında olduğu için transfer edilen kripto paraları üçüncü bir kişinin hesabına aktarıyorlardı. Çete üyeleri aktardığı bu parayı daha sonradan banka aracılığıyla çektiler. Polisin yaptığı açıklamaya göre toplam 437 bin lira değerinde hırsızlık yapılmış.

Çete çökertildi

Yetkililer çeteyi en kısa sürede takibe almayı başardılar. Birbirinden farklı konumlarda bulunan çete üyelerine düzenlenen operasyon sonrasında çeteyle ilişkisi olan 11 kişi göz altına alındı. İlk önce emniyete götürülen suçlular daha sonradan adliyeye gönderildi. Adliye’de 10 kişinin tutuklanmasına karar verildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here