Japon ve Güney Koreli Emekliler Kripto Paralara İlgi Duymaya Başladılar

0
724

Kripto para denildiğinde akıllara ilk olarak gençler gelmektedir. Özellikle genç yaşta milyoner olan kripto para yatırımcılarını da düşündüğümüz zaman haksız sayılmayız. Ancak Asya Kıtası’nda işler biraz değişebilir gibi görünmekte. Kripto Para Birimi Destek Merkezi‘nde verilen derslere, çoğu 80’li yaşlarda olan emekli insanlar katıldı. Aslında yaşlı Japon halkının, kripto para yatırımları için gerekli zaman, para ve sabır sahibi olduklarını söyleyebiliriz.

Japonya Sanal Döviz Değişim Derneği, Japon döviz müşterilerinin% 85’inin yirmili, otuzlu veya kırk yaşlarında, geleneksel menkul kıymet yatırımcılarının ise % 50’sinin 60 yaş üstünde olduğunu söylemektedir. Aslında yaşlı insanların, kripto paralara ilgisinin doğal olarak az olduğunu görebiliyoruz ama öğrenmeye çalışanların sayısı da küçümsenecek kadar az değil.

Geçtiğimiz yıl New York Times gibi uluslararası medya kuruluşları, birikimlerini kripto yatırımlarına çeviren Güney Koreli emekliler ile ilgili bir rapor yayınlamıştı. Doğu Asya‘da kripto para piyasasının sadece gençlere yönelik olduğu, yaşlı vatandaşların anlayamayacağı bir şey olduğu varsayımının yanlış olduğunu söyleyebiliriz.

Peki Yaşlılar Tek Başlarına Yatırımlarını Yönetebiliyorlar mı?

Emekli Japonların kripto paralara ilgi duymasına rağmen yatırımlarını yönetme konusunda zorluk çektikleri anlaşılmıştır. Bu yılın başlarında, Japonya Ulusal Tüketici İşleri Merkezi, 70 yaşın üzerindeki yatırımcıların, kripto ticareti ile ilgili çok çeşitli konularda tüketici uzmanlarından ve düzenleyicilerinden yardım istediklerini belirtti. Bu nedenle, Doğu Asya’daki bazı şirketlerin ve danışmanların gözlerinin yaşlıların üzerinde olacağını söyleyebiliriz.

Tokyo’nun Shibuya bölgesinde bulunan Kripto Para Birimi Destek Merkezi, yaşlılara “kripto para karşılığı yatırım eğitimi” dersleri sunmaya başladı. Hatta merkez PC okuryazarlığı olmayan emeklilere, Bitcoin ticaretini öğretebileceğini iddia ediyor. Düzenlenen kurslarda altcoinler, yurtdışı borsalar, piyasa analizi, vergi sorunları ve güvenlik önlemleri gibi konularda eğitim verilmektedir. Merkez bir adım daha ileri giderek, emekli öğrencilerine yatırım ipuçları için Twitter’ı nasıl taramayı öğretebileceğini iddia etmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here