Kağıt Bitcoin Cüzdanı Nasıl Yapılır?

0
1284

Bitcoin kağıt cüzdanı, birlikte basılmış bir genel ve özel anahtara sahiptir. Kağıt cüzdanlar çevrimdışı cüzdandır ve genellikle “soğuk depolama” tipi olarak kabul edilebilir (internet ile bağlantı kurmayan ekstra güvenli depolama). İsminden de anlaşılacağı gibi, kağıt cüzdanlar genellikle kağıttan yapılmalarına rağmen, teknik olarak da plastikten veya verinin dayanıklı bir şekilde basılabileceği herhangi bir maddeden de yapılabilir.

kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdanına yazdırılan, genellikle QR biçimindeki özel ve genel anahtarlardır ve bunlar aynı zamanda adres olarak da hizmet verir. Anahtarları sadece bir metin belgesine kopyalayıp yapıştırabilir ve bunu yazdırabilirsiniz (daha sonra kopyayı bilgisayardan silmeniz gerekir) veya sizin için yazdırılabilir cüzdanı oluşturan ücretsiz web hizmetlerinden birini kullanabilirsiniz. Anahtar oluşturma genellikle tarayıcınızda yapılır, böylece asla internete aktarılmazlar. Güvenliğiniz için, tarayıcınızı yazdırdıktan sonra temizlemelisiniz ve kesinlikle kağıt cüzdanının görüntüsünü bilgisayarınıza veya telefonunuza saklamayın.

Bazı kağıt cüzdan hizmetleri, kesme, katlama ve mühürleme yapabilmeniz, hafif ve nispeten güvenli bir şekilde bitcoin depolamayı çevrimdışı yapabilmeniz için şık bir tasarıma sahiptir. Bitcoin’inizi cüzdanda gösterilen halka açık adrese gönderir ve güvenli bir yerde saklarsınız.

Kağıt cüzdanları tamamen güvenli olması için çevrimdışı (soğuk depolama) saklamak gerekir. Bu sayede hackerlar kesinlikle sizin anahtarlarınıza erişemeyeceklerdir ve bitcoin de asla üçüncü şahıslara güvenmemeniz gerekir. Kağıt cüzdanınız başkasının eline geçmediği sürece kesinlikle varlıklarınız güvendedir.

kağıt cüzdanlar

Ancak birisi sizin kağıdınıza erişirse, haberiniz olmadan coinlerinizi harcayabilir ve sizin bu durumdan haberiniz olmaz. Kağıt cüzdanlarınızı daha güvenli saklamak için,  anahtarınız görünmeyecek şekilde katlayıp değiştirilemeyen bir mühür kullanırsanız, kağıt ışığıa tutulduğunda bile anahtar görülmeyecektir.

Bu yöntem bile aslında güvenli değildir. Ya sel olursa ve kağıt cüzdanınızı sakladığınız klasör, çekmece yada kutu zarar görürse? Elbette bu çok mümkün durmuyor fakat çok fazla bitcoine sahipseniz en kötü senaryoları düşünmeye değecektir. Sel örneği için ağzı sıkıca kapatılmış bir torba işinizi görecektir.

Kağıt cüzdanlar ile bile, blockchain.info adresini kullanarak istediğiniz zaman bakiyenizi kontrol edebilirsiniz (sadece genel anahtarınızı arama kutusuna yazınız). Çoğu çevrimiçi cüzdan, kağıt cüzdan verilerinizi içe aktarmanıza imkan verir. Bu bitcoin’i harcamak için, özel anahtar bilgisini yazmanız veya özel anahtar QR kodunu (bazen “harcama” QR kodu olarak adlandırılır) taramanız istenecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here