Kimler Kripto Para Madencisi Olabilir?

0
910

İsteyen herkes madenci olabilir. Fakat Bitcoin madenciliği, yarış içerisinde ilerleyen bir platformdur. Bitcoin’in çıktığı tarihten itibaren artan hash oranı aşağıdaki grafikte verilmiştir. Hash oranı üstel olarak artmaktadır. Örneğin, 2016 senesinde hash oranı kapasitesi 2*10¹⁸’dir.

bitcoin madenciliği

İlk çıktığı zamanlarda kişisel bilgisayarların işlemcisi (CPU) ile madencilik yapmak mümkündü fakat artan zorluk seviyesinden sonra CPU’lar yeterli gelmemeye başlamıştır. Bu durumdan sonra matematiksel işlemleri daha hızlı gerçekleştirebilen grafik kartları (GPU) gündeme gelmiştir. Burada ki sorun ise GPU’ların CPU’lara göre elektrik sarfiyatı daha fazladır, bu yüzden bitcoin madenciliğinin maliyeti artmaya başlamış oldu.

Günümüzde ise ASIC makineleri ile madencilik yapılmaktadır. ASIC makinelerin elektrik sarfiyatı yüksektir, çok ısınırlar ve oldukça gürültülüdürler ama performansları oldukça iyidir.

kripto para

Sıradan Intel tabanlı bir ev bilgisayarının hash oranı saniye de 10-30 M/s iken bu değer bir ASIC makinesinin milyonda biri kadardır. Bu yüzden sıradan bir bilgisayar ile madencilik yapmak mantıklı olmayacaktır, eğer madencilik yapmaya karar verdiyseniz ASIC makineleri tercih etmeniz faydalı olacaktır. Madenciliğe karar vermeden önce, ASIC makinelerinin elektrik sarfiyatları ve ilk maliyetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin; Çin’de elektrik ucuzdur bu yüzden Çin’de çok sayıda madenci bulunmaktadır.

İnternette araştırma yaparak, madencilik kârı hesaplayan araçlar bulabilirsiniz. Bu hesaplayıcılara elektrikmaliyeti,elektriksarfiyatı, bitcoin’in o an ki fiyatını, madencilik yaptığınız cihazın özelliklerini girerek elde edeceğiniz kazancı görebilirsiniz. Eğer karşınızdaki sonuç sizin yaptığınız yatırımı size uzun bir süre sonra geri döndürecekse madenciliğe girişmemek daha faydalı olacaktır.

bitcoin madenciliği

Madencilik makinelerinin fiyatları, elektrik ücretleri gibi etkenler bireysel madenciliğin ekonomik olmamasını beraberinde getiriyor. Bu yüzden madenciler, maden havuzlarına yöneliyor. ASIC donanımına sahip olanlar dahil çoğu kişi maden havuzlarına katılmaktır. Güçlerini birleştiren madencilerin bir bloğu kazma ihtimalleri, bireysel olarak kazmalarından daha fazladır. Kazanılan ödül, maden havuzundaki kişilerin katkısına göre paylaştırılır.

Bulut madenciliği

Bu sistemde’de bitcoin madenciliği yapan bir bilgisayarı bir yıllık veya ömür boyu kiralıyorsunuz. Kiraladığınız bilgisayar sizin yerinize madencilik yapıyor. Bunun karşılığında bir para ödüyorsunuz. Bitcoin’in gelecekte değerleneceğini düşünenler için tercih edilecek bir yok olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here