Kripto Dünyasındaki Suçların Yarısından Fazlası Amerika’da İşleniyor

0
977

Kripto para popülerliği arttıkça, yasal olmayan işlemlerle ele geçirme olayları da artıyor. Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre ABD, kripto para suçları konusunda bir numaralı ülke olarak gösteriliyor. Sadece bununla da kalmayıp, kripto borsalarına siber saldırılar düzenleniyor.

Kripto Para İle İlgili Suçların Yarısından Fazlası ABD’den Kaynaklanmakta

Group-IB tarafından yapılan araştırma da, kripto paraya karşı düzenlenen siber saldırılar ele alındı. Yapılan bu araştırmanın sonucuna göre, tüm dünyada kripto para ile işlenen suçların yarısından fazlasının kaynağının ABD olduğu belirlendi.

amerika kripto suçu

Yukarıdaki pasta grafiğine göre, Amerika’dan hemen sonra Hollanda yer alıyor.

Hiçbir Yer Güvenli Değil

Group-IB’nin yaptığı araştırmadan çıkartılan bir sonuçta, dünya üzerinde ki en büyük olan 19 kripto para borsasına farklı zamanlarda siber saldırı gerçekleştirilmiş olmasıdır.

Çıkan bu sonuçlar dahilinde, büyük kripto para platformlarında 720 adet hesabın hackerlar tarafından ele geçirildiği belirlendi. Bu rakam geçen seneye göre iki kat daha fazla. Bu saldırıların %33’ü Amerikalı hackerlar tarafından gerçekleştiriliyor. Bu saldırılardan en çok etkilenen ülkeler Rusya ve Çin oluyor. Türkiye ise bu durumdan %2.4 kadar etkileniyor.

amerika kripto suçu

Meşhur Coincheck saldırısından sonra 2018 senesinde daha küçük saldırılar yapıldı fakat saldırı sayıları gittikçe arttı. Coincheck ile beraber, Coinrail ve Bithumb’ da siber saldırıya uğrayan borsalar arasında yer alıyor.

Yapılan bu araştırma da ilginç detaylardan bir tanesi de, borsalara üye olan kişilerin 5’te 1’inden fazlası şifrelerini 8 haneden daha kısa koyuyor. Hal böyle olunca hackerların işi de kolaylaşmış oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here