Kripto Paralar En çok Darbeyi Hackerlar Tarafından Yiyor! Kuzey Koreli Hackerlar Sektöre Zarar Veriyor!

0
662

Şüphesiz ki tüm kripto para sektörüne ve özellikle borsalara en çok zararı veren kişiler hackerlar olmuştur. Sektör her yaşanan hacklenme olayından sonra değer kaybetmeye başladı ve otoritelerle, haber kaynakları kripto paraları eleştirmek için fırsat kovaladı.

Şu an ki verilere göre, kripto para sektöründe hackerlar tarafından vurgun yapılan para miktarı 882 milyon dolardan daha fazla. Ancak yapılan araştırma da en dikkat çeken unsur Kuzey Kore oldu. Kuzey Koreli hackerlar ve bir Kuzey Kore hacker grubu olan Lazarus piyasaya en büyük darbeyi vuran kişiler. Lazarus adı verilen hacker gurubu Group-IB şirketinin buglarını bularak tüm sektöre 571 milyon dolarlık zarar vermişti.

Dao güvenlik

Bahsedilen veriler bir çok kişi tarafından bilinen ve onaylanmış veriler olduğundan dolayı, hacker grubunun, adı pek duyulmamış kurumlara ve deep web tabanlı platformlara da saldırı da bulunmuş olabileceği tahmin ediliyor. Yani eğer böyle bir durum yaşandıysa, Lazarus isimli grubun sektöre verdiği zarar 571 milyon dolardan çok daha fazla da olabilir. Geçtiğimiz Şubat ayında yaşanan, Coincheck’in hacklenmesi konusunda yaşanan hadiseyi Lazarus’un gerçekleştirdiğine dair yorumlarda bulunuluyordu. Zaten Lazarus’un yaptığı en büyük vurgun Coincheck olayıydı ve yaşanan bu durumdan sonra Japonya, kripto para borsalarındaki düzenlemeleri çok sıkı bir hale getirmişti.

Ancak Japonya tarafından alınan bu kararlar pek etkili olmadı ve yaşananlardan sonra oldukça ünlü olan hacklenme olayı Mt.Gox yaşandı. Bu olayın Lazarus ile alakalı olup olmaması bilinmese de tüm kripto para sektörüne en çok zarar veren saldırılardan oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here