Kripto Piyasası Düşüşteyken Nasıl Kâr Elde Edilir?

0
829

Ne zaman kripto para dünyası düşüşe geçse, bir takım kişiler piyasaya çıkıp, kripto paraların sonunun geldiğini, balonunun patladığını vs. ifade ediyor. Ama bu düşüşlere farklı bir yönden bakmak gerekirse; her düşüş bir kâr demektir. 

Kâr elde etmek

Kripto para dünyası düşüşe geçtiğinde kâr elde etmenin bazı yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin bazısı diğerlerine nazaran daha güçlü, bazıları ise duruma göre daha uygun olabiliyor. Bu noktada yatırımcının hangi yoldan gideceğine kendisi karar vermesi gerekiyor.

Büyük düşüşleri fırsata çevirmenin en önemli 5 yolu vardır. Bu makalemizde sizlerle bu yöntemleri paylaşacağız.

Bu yöntemlerin içerisinden bazıları herkes tarafından bilindik şeyler. Ancak, burada önemli olan bunları bilmek değil, bunları uygulayabilmek gereklidir, bunun için elbette yetenekli, cesur ve tecrübeli olmak gerekiyor.

bitcoin dostu

Dipten satın almak 

Bitcoin bazı zamanlarda düşüşler yaşasa da 2017 senesinin geneli itibari ile her zaman yükselişe geçmiştir. Böyle bir durumdayken düşük fiyattan Bitcoin almak her zaman için kazandıracaktır. Burada ki kritik nokta ise doğru zamanı yakalamaktır. Bu yüzden kolay gibi görünsede tecrübe gerektiren bir yöntemdir.

Jibrel Networks’ün proje lideri Yazan Barghouti bu konu için şöyle bir söylemde bulundu;

“Düşüş sırasında dipten satın almak zor olabilir çünkü (o anki fiyatın) en dip olduğunu nereden bileceksiniz?”

Etkili Fırsatlar

Kripto piyasasında sürekli değişimler olabilir. Aslında bütün kripto paralar genel olarak birbirine bağlıdır. Kripto paraların büyük bir kısmı beraber yükselir veya beraber düşüş yaşar. Böyle bir durumda sağlam bir koin yakalamak, büyük bir fırsat olabilir.

Civic CEO’su Vinny Lingham böyle bir durumda ‘ekibi sağlam olan ve güvenilir projelere’ yatırım yapılmasını ve daha sonra beklenmesini tavsiye ediyor.

Bu fırsatı yakalayan yatırımcıların sağlam alt yapıya sahip bir projeye yatırım yapması gerekir.

bitcoin madencilik

HODL

Kripto para dünyasında, bu terim çok duyulur bir hale geldi. Bunu Türkçeye ‘ne olursa olsun elinizdekini tutun‘ olarak çevirmek yanlış olmayacaktır. Bu yöntem kripto para dünyasının zor ve fırtınalı zamanlarında uygulanabilecek en temel yöntemdir. Eğer piyasanın tekrar yükseleceğine güveniyorsanız, endişe etmenize gerek yoktur. Eğer yatırım yaptığınız koin aldığınız fiyatın altına düşse bile bir sorun olmayacaktır, çünkü daha sonradan tekrar yükseleceğini düşünüyor olacaksınız. tabi ki yükselmeme ihtimali de vardır.

Bu yöntem, piyasa komple düşüşteyken yapılacak en basit işlemdir demek yanlış olmayacaktır. Yöntemi şöyle anlatabiliriz, piyasa kan ağlıyorken sizin hiç bir şey yapmıyor olmanızdır.

Whaleclub’ın COO’su Petar Zivkovski, bu taktiği uygulayacak kişilerin, piyasa hacminin en büyük 5 kripto para için uygulamasını önerdi. Bu koinler yüksek hacme ve daha sağlam alt yapıya sahip oldukları için bu düşüşü atlatması daha kolay olur. 

Resmi parayla takas

Bu yöntem çok klasik gelebilir. Piyasa düşüşe geçtiği zaman elinizdeki kripto paraları, resmi para karşılığında satıyorsunuz. Kripto varlıkları yürüten kişiler bu yöntemi oldukça fazla kullanıyorlar. Ancak bu yöntem de oldukça zor ve tecrübe gerektiriyor. Çünkü, elinizdekini hangi noktada satacağınızı ve tekrar nereden alacağınızı iyi kestirmeniz gerekiyor. 

bitcoin tarihçesi

Bitcoin’i açığa satmak

Bu stratejiyi genelde sektöre hakim ve tecrübeli kişiler kullanıyor ve çoğunlukla iyi kârlar elde ediyorlar.

Çok bilinen birkaç borsadan bazıları bu imkanı sunuyor fakat bu yöntemde başarılı olmak dediğimiz gibi oldukça yetenek ve tecrübe getiriyor. Bitcoin’i açığa satmak demek, bir kişiden borç alıp, satmak ve daha sonra borç aldığınız kişiye ödeme yapmak için yeniden satın almak anlamına geliyor. Eğer fiyatlar düşerse, zengin oldunuz demektir. Aksi halde elinizden de oldunuz, geçmiş olsun.

Kendinizi tanıyın

Hangi yöntem ile kâr elde etmeye çalışacağınıza kendi düşüncelerinize ve yeteneğinize bakarak karar vermeye çalışın. Örneğin, elinizde ki koinleri kaybetmek istemiyorsanız, sizin için en makul yöntem HODL olacaktır. Bir süre boyunca itibari para sahibi olmak sizin için pek bir şey ifade etmiyorsa, yüksek fiyattan elinizdekileri satıp düşük fiyattan almak sizin için en doğrusu olabilir. Eğer cesaretiniz varsa ve tecrübenize güveniyorsanız, en mantıklı yöntem açığa satmak olacaktır. Ancak, en tehlikeli yöntemlerden bir tanesi olduğu için çok dikkatli olmanız gerekecektir. Hangi yolu seçeceğiniz, tamamen sizin risk alma seviyenize, tecrübenize ve piyasaya hakim olmanıza bağlı olacaktır. Ne olursa olsun, içinizin rahat ettiği yolu seçmek, psikolojiniz açısından da en sağlıklı yöntem olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here