Litecoin, SegWit Kullanımında Bitcoin’i Geride Bıraktı

0
844

Sürekli, Bitcoin’in, altınının gümüşü olarak ifade edilen Litecoin, SegWit kullanımı konusunda BTC’yi geçmiş durumda. Litecoin ağındaki SegWit kullanımı %50 seviyelerine ilerledi. Bahsedilen bu durum 3 Eylül’de Segwit kullanımında yaşanan ani düşüşten sonra gerçekleşti.

Normal şartlarda günlük işlem sayısı 25 bin olan Litecoin’in işlem hacmi 3 Eylül tarihinde aniden 75 bine yükseldi. Bir çok kişi bu artışın SegWit aktivitasyonu bulunmayan büyük hacimli işlemlerden kaynaklandığını söyledi. Bu durum işlem hacmini arttırmış olsa da, yapılan işlemler düşük frekanslı olduğu için, SegWit kullanımında da düşüş yaşanıyor.

Litecoin kurucusu olan Charlie Lee, 7 Eylül tarihinde konuyla ilgili bir tweet attı.

Litecoin’in SegWit kullanımı Bitcoin’i geçti ve %50 seviyelerine ilerlemeye başladı. Bu veriyi düzenlediği için Blockchain’e teşekkür ediyorum. 

segwit kullanımı arttı

Segwit Nedir?

SegWit, (Segregated Witness)’in tükçe karşılığına ‘ayrılmış tanık’ diyebiliriz. Bu fikir Bitcoin çekirdeği’nin geliştirici ekibi ile ortaya çıkmıştır.

SegWit, tüm kullanıcıların yazılımlarını güncellemeden ve sorunsuz bir şekilde çalışabilecek ileriye dönük bir blockchain yükseltmesidir. İlk kez  Bitcoin Çekirdeği’nin 0.13.1 versiyonunda ortaya çıkımıştır.

İşlem 3 temel ögeden oluşur. Gönderen,alıcı ve imzalar(tanıklar), bu üç öge işlem boyutunun çok büyük bir parçasını karşılar. Ayrıca herkesin düşündüğü gibi SegWit, tanık verilerini, ‘tanık bloklarına’ ayırmaz. Bunu yapmak yerine, SegWit 1 MB boyutlu tanıklık bloklarını, seri haline getirilmiş tanıklık verilerini tek bir birim ve çekirdek blok verisi 4 birim sayarak; tam tamına 4 milyon blok muhafaza edebilir hale gelir. Yani kısaca anlatmak gerekirse blok boyutları artmış olur. Segwit hakkında daha detaylı bilgi için SegWit Nedir? adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here