Litecoin veya Diğer Altcoinlerin Madenciliği Nasıl Yapılır?

0
3028

Bitcoin madenciliğinde, ASIC makineleri gibi çok güçlü cihazlar çıktıktan sonra standart bir ev bilgisayarıyla madencilik yapmak hayal oldu. Fakat hala elindeki bilgisayar ile madencilik yapmak isteyen kişiler diğer kripto para birimlerine yönelebilir.

kripto para

Bu makalede, fazla bir masrafa girmeden litecoins, feathercoins veya dogecoins gibi coinlerin madenciliği yapmak için izlemeniz gereken adımları aktaracağız.

Genelde kripto para birimleri SHA-256 veya scrypt protokollerini kullanırlar. Yeni kripto paraların çoğu scrypt sistemini tercih etmektedir.

Scrypt algoritması, daha fazla bellek istemektedir, bu sistemde ASIC makineleri gibi güçlü cihazlar olmadığından, güçlü grafik kartlarıyla bu kripto paraların madenciliğini etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Hatta, bazı dijital para birimleri için bilgisayar işlemcinizi kullanmak hala mümkündür. Evet, harici bir grafik kartına sahip olmayan bir dizüstü bilgisayarda bile madencilik yapmak mümkündür fakat bu pek mantıklı olmayacaktır, böyle bir donanımla kazanç elde ihtimaliniz çok düşüktür.

Cüzdanları hazırlayın

Madenciliğe başlamadan önce, zar zor kazdığınız kripto paraları saklayacağınız bir cüzdanınızın olması gerekmektedir. Burada en mantıklı seçenek, madenciliğini yapmaya karar verdiğiniz kripto para biriminin web sitesinden, varsayılan cüzdan uygulaması için indirme linkini aramak olacaktır.

dijital cüzdan

Eğer yardıma ve tavsiyeye ihtiyaç duyuyorsanız, karar verdiğiniz kripto paranın topluluk forumlarına ve içeriklerine göz atabilirsiniz. Cüzdanların çoğu orijinal Bitcoin-Qt istemcisini baz alır. Bu cüzdanları gerçek anlamda kullanabilmek için, uzun bir süre bekleyebilirsiniz.

Hız ihtiyacı

Eğer belirli bir madencilik donanımına sahip değilseniz, karşınıza iki yol çıkacaktır: İlki merkezi işlem ünitenizle (CPU) (işlemci) ile ikincisi ise grafik işlem ünitenizle (GPU) (grafik kartı) madencilik yapmaktır.

Bu ikisini karşılaştırmak gerekirse, grafik kartı daha iyi performans sağlayacaktır. Bununla beraber, eğer ilk fırsatta madenciliğe girişmek istiyorsanız ve iyi bir oyuncu bilgisayarına sahip değilseniz, bir ihtimalle dahili grafik kartınız bu madencilik hesaplamaları için yeterli gelebilir. Tabi ki unutmamak gerekir bu durumda performansınız çok düşük olacaktır.

bitcoin madenciliği

GPU madenciliğinde, masaüstü bilgisayarınızda özel ekran kartlarınızı istediğiniz gibi inşa edebilirsiniz fakat bu dizüstü bilgisayar için geçerli olmayacaktır. Madencilik işlemleri için masaüstü bir bilgisayar tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Hızlarını üst seviyelere çıkartmak isteyen madenciler, genelde özel anakartlar ile birden fazla ekran kartını aynı anda kullanıyorlar. Bu da tabi ki performansı arttırıyor.

Ayrıca, madencilik işlemlerinizde donanımınıza oldukça yoğun bir yük binecektir, bu da ömürlerinin kısalacağı anlamına gelmektedir. Donanımınızı yeterli seviyede soğutmanız, sıcaklıklara dikkat etmeniz ve her ihtimale karşı garanti belgelerinizi saklamanız gerekir.

Bireysel madencilik mi yoksa havuz madenciliği mi?

Madencilik tek başına yapılacak bir girişim olabilir ya da bir maden havuzuna girerek toplam kazanılan ödülü havuzdaki diğer kişilerle paylaşabilirsiniz. Madencilik havuzuna katılmayı bir piyango gibi düşünebilirsiniz. Avantajlarını ve dezavantajlarını birebirdir.

bitcoin madenciliği

Eğer tek başınıza madencilik yaparsanız ödülün tamamı sizin olacaktır, ancak başarı oranınız düşebilir. Aksini düşünürsek, bir madenci topluluğunun bir bloğu çözme şansı daha fazla olacaktır fakat bu seferde kazanılan ödül havuzdaki diğer kişiler ile bölüşülecektir.

Tek başınıza madenciliğe karar verdiyseniz madencilik yazılımınızı iyi seçmeni gerekir, ilk kez başlayacak birisi için bu işlem biraz komplike gelebilir ve bu yüzden ikinci seçenek olan maden havuzlarına yönelebilir. Maden havuzlarında her ne kadar mütevazi bir pay alacak olsanızda, istikrarlı bir gelir akışınız olacaktır.

CPU madencisi kurmak

Cpuminer çok kullanışlı, basit bir yazılım parçasıdır. Madenciliğe başlamanın en kolay yoludur. Ancak komut satırları kullanmanız gerekecektir. Program SourceForge’dan indirilebilir ve Windows (32 ve 64 bit), OS X ve Linux için kullanılabilir. Bu makalede Windows kullandığınızı varsayacağız.

İlk önce yapmanız gereken işletim sisteminize uygun dosyayı indirmek olacaktır. İndirilen zip dosyasını çıkartacağınız yeri unutmadıkça sabit diskinizde istediğiniz konuma çıkartabilirsiniz. Bu durumda masaüstünüzde ‘cpuminer’ adında bir klasör oluşturmak sanırım işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

madencilik

Peki, maden havuzunuz için gerekli parametreler ile cpuminer nasıl kurulur? Doğru talimatları ile madenciliği başlatmak, tek satır kod yazarak yapılacak oldukça kolay bir iştir.

Bunu yapmak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • Madencilik programının (“minerd.exe”) saklandığı dizinin tam yolu (örneğin: “C: \ cpu-miner-pooler”).
 • Madencilik havuz sunucunuzun ‘katman’ URL’si (örneğin: “stratum + tcp: //pool.d2.cc”).
 • Madencilik sunucunuzun port numarası (örneğin: “3333”).
 • Madencilik havuzunuzun kullanıcı adı (örn .: “kullanıcı adı”).
 • Çalışan isminiz veya numaranız (örneğin: “1”).
 • Çalışan şifreniz (örneğin: “x”).

Şimdi not defterinzi veya kendi kullandığınız metin düzenleyicisini açın, ancak MS Word gibi bir program kullanmayın. Ardından, aşağıdaki formülü kullanarak komut dosyasını girin (bu yöntemin, scrypt algoritmasını kullanan bir para biriminde madencilik yaptığınızı varsaydığını unutmayın):

 • start “path” minerd.exe – -url URL:PORT –a scrypt – – userpass USERNAME.WORKER:PASSWORD

Yani, yukarıdaki örnek ayrıntıları kullanarak, aşağıdaki metni oluşturmuş olacaktınız:

 • start “C:\cpu-miner-pooler” minerd.exe –url stratum+tcp://pool.d2.cc:3333 -a scrypt –userpass username.1:x

Bu dosyayı bir “.bat” uzantısıyla kaydedin; örneğin: “my-mining-profile.bat”.
Toplu iş dosyası kaydedildikten sonra, madenci programını etkinleştirmek için çift tıklayın. Madencilik havuzunuz büyük olasılıkla web tabanlı bir arayüze sahip olacak ve birkaç dakika içinde web sitesi, çalışanınızın aktif olduğunu gösterecektir.

CPU madenciliği bu kadar dilerseniz birde GPU madenciliğine göz atalım;

GPU madencisi kurmak

GPU mandeciliği için cgminer isimli programı kendi web sitesinden araştırarak indirebilirsiniz. Cgminer isimli programın 3.72 sürümünden sonrakiler scrypt madenciliğini desteklemez, 3.82 sürümünden sonraki versiyonları ise GPU madenciliğini desteklememektedir. Yani en son sürümünü kullanmaya çalışmayın bunun yerine ihtiyacınız doğrultusundaki bir versiyonu tercih edin.

Tekrar hatırlatmakta fayda var bu anlatılanlar Windows işletim sistemi için geçerlidir ancak Linux ve OS X ‘de komut satırlarının parametreleri aynı olacaktır. Bunun yanında anlatılan bilgiler scrypt algoritması için geçerlidir.

telefonla madencilik

İndirdiğiniz dosyayı kolay ulaşabileceğiniz bir yere çıkartın, örneğin masaüstüne cgminer isimli bir klasör oluşturup içine dosyaları çıkartabilirsiniz.

Bir sonraki adıma geçmeden grafik sürücülerinizin en güncel versiyonlarının yüklü olduğundan emin olun.

Daha sonra ‘Windows + R‘ tuş kombinasyonlarına basarak çalıştır ekranını açın ve buraya cmd yazıp ‘enter’ tuşuna basın. Karşınıza komut terminali gelecektir. Dizini cgminer zip dosyasını barındıran bir dizine değiştirmek için “cd” komutunu kullanın.

Ardından, “cgminer.exe –n” yazın. Bu aşamadan sonra bilgisayarınızda tanına tüm cihazlar listelenecektir. Grafik kartınız burada görünürse oldukça iyi durumdasınız demektir. Aksi takdirde, grafik kartınızı doğru şekilde kurmak için gerekli adımları araştırırsınız.

CPU madenciliği bölümünde olduğu gibi, artık madencilik havuzu ayrıntılarına ihtiyacınız olacak:

 • Madencilik programının (“minerd.exe”) saklandığı dizinin tam yolu (örneğin: “C: \ cpu-miner-pooler”).
 • Madencilik havuz sunucunuzun ‘katman’ URL’si (örneğin: “stratum + tcp: //pool.d2.cc”).
 • Madencilik sunucunuzun port numarası (örneğin: “3333”).
 • Madencilik havuzunuzun kullanıcı adı (örn .: “kullanıcı adı”).
 • Çalışan isminiz veya numaranız (örneğin: “1”).
 • Çalışan şifreniz (örneğin: “x”).

Şimdi doğru parametreler ile cgminer başlatmak için, tekrar bir toplu iş dosyası yapacağız. Bu durumda, komut yapısı şöyle olacaktır;

 • Start “path” cgminer — scrypt -o URL:PORT -u USERNAME.WORKER -p PASSWORD

Örneğin;

 • Start “C:\cgminer\” — scrypt –o stratum+tcp://pool.d2.cc:3333 –userpass username.1:x

Madencinizi izlemek

madencilik

Şimdi, seçim madenciliği yazılımı kurulur, komut satırı terminalinizde farklı istatistiklerin kaydığını göreceksiniz. Eğer cgminer kullanıyorsanız, cpuminer programına kıyasla daha fazla bilgi göreceksiniz. Birinci durumunda, madencilik donanımınızın yanı sıra para birimi ve madencilik havuzu hakkında bilgi göreceksiniz. Eğer cpuminer kullanıyorsanız, sadece PC’nizin çözdüğü bloklara referanslar göreceksiniz; Bununla birlikte, en azından madencilik hızınızı gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here