Madenci Sayısı Artarsa veya Azalırsa Ne Olur?

0
900

İş ispatı, bütün ihtimallerin denenmesiyle gerçekleşir. Özetleme kapasitesi daha güçlü olan kişilerin, iş ispatını diğer madencilere göre daha hızlı yapması muhtemeldir. Madenciler çözüm kümesini rastgele tararlar, yani madenci sayısı artarsa, rastgele bir madenci iş ispatını daha hızlı yapacaktır. Bunun tam tersi olursa iş ispatını yapmak daha zor olacaktır.

madenci sayısı artarsa

Bitcoin sisteminde hedeflenen her 10 dakika da bir blok üretilmesidir. Eğer ağda 10 dakikadan önce bir blok tamamlanırsa, madencilerin iş ispatı kapasitesi artmış demektir. Böyle bir durumda ağdaki zorluk derecesi bitcoin sistemi tarafından yükseltilir. Aksine, bir blok 10 dakikadan daha uzun sürede bitiyorsa iş ispatı zorlaşmış demektir (bazı madenciler kazmayı bırakmış olabilir), bu durumda zorluk seviyesi daha aşağılara çekilecektir. Her 2016 bloktan sonra iş ispatının zorluk seviyesi tekrar hesaplanır. İş ispatı hakkında daha geniş bilgi almak için; Proof Of Work (İş İspatı) Nedir? başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Eğer en son 2016 bloğun tamamlanma işlemi 1.260.600 saniyeden daha kısa sürdüyse, zorluk seviyesi 3 kat kadar arttırılır. Eğer daha uzun sürdüyse zorluk seviyesi %75 kadar düşürülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here