Madencilik Kârı Nasıl Hesaplanır?

0
1120

Madencilik yapmaya kesin olarak karar verdiniz miz? Eğer öyleyse, paranızı ve ekipmanınızı en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Bu kılavuzda, dijital hazinenizi en karlı şekilde nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Maddi durumunuz el veriyor ise pahalı makineler olan ASIC makinelerine yöneleceğiniz muhtemeldir. Eğer zaten bu kararı verdiyseniz, muhtemelen sürecin nasıl çalıştığını biliyorsunuzdur. Ancak, daha düşük bir bütçeye sahip olanlarınız muhtemelen, madencilik için bir GPU madencisi veya bitcoin ya da diğer SHA-256 para birimleri için küçük bir ASIC makinesi satın alma arayışındadır.

bitcoin madenciliği

Madenciliğe nasıl başlarım?

İlk iş hangi kripto birimini kazacağınıza karar verin. Dijital paralı madencilik süreci, karmaşık şifreleme bulmacalarını çözmeyi içerir. Bunu işlem ile, madenciler dijital para ile ödüllendirilen proof of work(iş ispatı )’ sağlıyorlar. Genel olarak, günümüzde kullanımda olan iki ispatlama algoritması vardır: SHA-256 ve scrypt. Bu makalede az kullanılan alternatif madencilikleri (örneğin; Primecoin) incelemeyeceğimizi unutmayın.

  • SHA-256

SHA-256 algoritması ham işlem gücünü destekler. Bitcoin‘in ilk zamanlarında, normal bir ev bilgisayarında bulunan CPU’lar ve GPU’lar (grafik işlem üniteleri) ile etkin bir şekilde çalışabilirdi. Ancak bu süre geçti ve bitcoin’in zorluk seviyesi o kadar yüksek ki, ‘Uygulamaya Özgü Entegre Çipleri’ (ASIC) olarak bilinen özel işlemcilere ihtiyaç duyuluyor. Bu güçlü işlemcilerin kullanımı, bitcoin’in zorluk seviyesinde katlanarak artmasıyla, teknolojik olarak yeni bir silahlanma yarışması yarattı, bu da son zamanlarda tasarlanan yongaların bile hızla modaya dönüşebileceği anlamına geliyor.

  • Scrypt

Scrypt algoritması daha fazla miktarda RAM ve paralel işleme kabiliyetinden yanadır, bu yüzden GPU tabanlı platformlar hala devam etmektedir. Dahası, scrypt için ASIC’ler henüz kalkmamış durumdadır, bu yüzden bu para birimlerinin zorluk seviyesi, bitcoin’de olduğu gibi dramatik bir şekilde zorlanmamıştır.

Doğru Donanım

Bütçenize ve planladığınız para birimine bağlı olarak, madencilik sisteminizi kurarken iki yol vardır:

  • Madencilik donanımınızı kendiniz oluşturun

bitcoin madenciliği

Bu donanımlar, kendi bilgisayarınıza, takabileceğiniz ve bütçenizin el verdiği kadar çok grafik kartı (örn: GPU) ile oluşturulabilir. Bazı insanlar standart bir bilgisayar kasası kullansa da, çoğu, bileşenler etrafında artan hava akışına izin veren, kola kasaları gibi sıra dışı muhafazaları kullanır. Bu sistemlerinin bir avantajı da, hem CPU hem de GPU madenciliğini aynı anda yapabilmenizdir.

  • ASICs

bitcoin madenciliği

ASIC’ler, bir USB ve / veya Ethernet portuyla birlikte gelen ve genellikle üreticiler tarafından hazır olan bağımsız birimlerdir. ASIC madencileri genellikle donanım madenciliği platformlarından daha pahalıdır ve çoğunlukla Amerika’da üretilmektedir, bu da dünyanın diğer bölgelerindeki bizlerin bunları ithal etmek için biraz daha fazla harcamak zorunda kalacağımız anlamına gelmektedir.

Güç

Bir donanım inşa ediyorsanız, çok elektrik tüketeceksiniz demektir. Yine de bir ATX güç kaynağı ünitesi (PSU) alacaksınız, böylece alabileceğiniz en verimli kaynağa yatırım yapmanız mantıklı olacaktır.

bitcoin madenciliği

Aşağıdaki iki durumu düşünün, örneğin: 860W ve %93 verimli olduğu garanti edilen bir PSU aslında 925W (860W / 0.93) harcayacaktır. Buna karşılık, sadece %80 verimli bir 750W güç kaynağı, aslında daha fazla güç kullanarak, daha az verim verecektir yani 937.5 W (750 / 0.8) harcayacaktır ama sizin elde edeceğiniz verim 750W olacaktır.

Bir madencilik donanımı inşa ederken, kullandığınız tüm bileşenlerin – özellikle tüm grafik kartlarının – güç gereksinimlerini dikkate almanız gerekecektir. Ayrıca beklenmedik olaylarla başa çıkmak ve sisteminizi overclock yapma potansiyeli sağlamak için fazla kapasite sağlamak iyi bir fikirdir. Öte yandan ASIC’ler, oldukça uzmanlaşmış cihazlar oldukları için çok daha az güçle çok daha fazla hesap yapabilirler. Ve uygun bir güç adaptörü ile gönderildiklerinden ötürü, işe uygun olanı bulmak için tüm işlemleri yapmakta endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Farklı sistemlerin madencilik verimliliği, bir saniyede yapabilecekleri hash sayısının, tükettiği güç sayısına oranlanmasıyla karşılaştırılabilir: hash hızı / güç tüketimi = madencilik verimi

Faturalarınızı kontrol edin

Donanımınızın ilk masrafından sonra, devam eden karlılığınızı hesaplamak için bilmeniz gereken en önemli şey, elektriğin maliyetidir. Sağlayıcınıza danışın veya son faturanıza bir göz atın. Güç fazla olursa, o zaman kazanma ihtimaliniz düşecektir, açıkçası bu iyi bir iş modeli olmaz.

Maden Havuzları

bitcoin madenciliği

Tek başına gitmekten ziyade, kaynakları diğer madencilerle birleştirdiğiniz bir havuza katılmanız genellikle daha mantıklıdır. Bir havuza katılarak, havuzun tüm üyeleri tarafından çıkarılmış olan paraların bir kısmını kazanırsınız ve bu sayede havuzun blok çözme şansı daha yüksektir.

Madenciler, çözdükleri blokların zorluk seviyesi, havuz operatörü tarafından belirlenen seviyeden daha büyükse, ödüllerin bir kısmını kazanırlar. Bu seviye her zaman 1 ile para biriminin zorluk seviyesi arasında bir yerdedir.

Sorunların farkında olun

Kazanmak için harcayın. Kaçınılmaz olarak, tüm para birimlerinin zorluk seviyesi zamanla artar – bu da ekipmanınızın madeni para ya da madencilik hisseleri kazanma şansını azaltacaktır. Sonuç olarak, en uzun süre boyunca kârlı bir şekilde madencilik yapabilmek için karşılayabileceğiniz en iyi ekipmanla başlamak önemlidir.

Kıymetli para biriminin değişkenliği de uzun vadeli kârlılığınızı etkiler. Eğer fiyat aniden düşerse, düşük bir fiyattan satış ya da kripto paranın üzerine çıkarak seçim değeri artana kadar karşılaşacaksınız. Eski durumda, ekipman ve elektrik harcamalarınızı telafi etmek için daha uzun süre madencilik yapmak zorunda kalacaksınız.

Donanımınızı serin tutmaya çalışın

Bilgisayarın yapacağı bu işlemler çok yoğundur dolayısıyla bilgisayarınız ısınmaya başlayacaktır. Madencilik verimliliği sıcaklık arttıkça azalacaktır, bu nedenle ekipmanınızın yeterli havalandırmaya ve soğutmaya sahip olduğundan emin olun. Yukarıda belirtildiği gibi, bazı madencilik donanımı kullanıcıları, bilgisayar kasaları yerine, donanımların etrafındaki hava akışını en üst düzeye çıkarmak için kola kasaları gibi şeyler kullanmaktadır. Bağımsız bir masaüstü fan bile donanımınızı serin tutmanıza yardımcı olabilir.

bitcoin madenciliği

Güç problemleri

Bir madencilik donanımımı kurarken, Ucuz bir PSU satın alarak para tasarrufu yapmak mantıklı değildir. Güç kaynağındaki herhangi bir yetersizlik, performansa vurabilir hatta kesintiye neden olacak bir sistem çökmesine sebep olabilir, bu yüzden yüksek kaliteli bir ürüne yatırım yapmak daha mantıklıdır.

Kesintiyi önlemek

Donanımınız madencilik için değilse, para kaybediyorsunuz. Kesinti süresini en aza indirmenin bazı yolları şunlardır:

  • Ödeyebileceğiniz en iyi güç kaynağını edinin.
  • Kesintisiz bir güç kaynağını (UPS) kullanmayı düşünün, böylece elektrik kaynağınız bir an için kesilirse, madencinizi etkilemeyecektir.
  • Madencilik bilgisayarınızı başlangıçta otomatik olarak madenciliğe başlayacak şekilde yapılandırın, böylece sistem çöker ve yeniden başlatırsa, otomatik olarak yeniden madenciliğe başlar.

Gizli maliyetler

Tabii ki, madencilik ile ilgili maliyetler vardır, yeni başlayanlar için donanım ve devam eden elektrik maliyetleri gibi. Bunların yanında daha az belirgin maliyetler de vardır.

  • Teslimat ve gümrük

Butterfly Labs’den bir ASIC madencisini ithal edeceksiniz diyelim. Teslimat ücreti £53 (88 $) ve gümrük vergisi de %18 olarak ödenir. Bu maliyetler önemlidir ve hangi maliyetlere katlanabileceğini önceden öğrenin.

  • Aksesuarlar

Kullanmayı ve/veya inşa etmeyi planladığınız donanım için kablolara, adaptörlere vb. İhtiyacınız olabilir.

  • Soğutma maliyetleri

bitcoin madenciliği

Sadece madencinin güç kullanımının maliyeti değil. Fanlar veya soğutma gibi herhangi bir ilave soğutma sistemi çalıştırmanın elektriğini de düşünün.

Toplam

Kâr hesaplayıcıları

Madencilerin yapması gereken bazı hesaplamalarla ilgili yardım için, kâr hesaplayıcı çeşitli web siteleri vardır. Yatırımınızı geri kazanmak için ne kadar zaman alacağını görmek ayrıca, ekipman maliyeti, kar oranı, güç tüketimi ve mevcut bitcoin fiyatı gibi parametreleri girebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here