Merkezi Olmayan Uygulama Nedir?

0
903

İnternet kullanıcıları, bugünün web sitelerinde paylaştıkları veriler üzerinde tek kontrol sahibi değildir.

Ethereum, internetin sorunsal bir parçası olduğuna inandıkları bir yolu düzeltmek için blok zincirini kullanmaya çalıştığı benzersiz bir yol seçti.

Herkesin durdurulamayan uygulamalarını (dapps) yayınlayabileceği bir “merkezi olmayan uygulama mağazası” gibi, bugünün uygulamalarından farklı olarak (Gmail’i veya Uber’i düşünün) bir kullanıcının aracılık etmesi veya bir kullanıcının bilgilerini yönetmesi gerekmez.

Dapps kullanıcıları ve sağlayıcıları doğrudan birleştirir.

Bir örnek vermek gerekirse, sansüre karşı dirençli bir merkezsiz Twitter için bu tasarımı kullanmaktır. Blok zincirine bir mesaj yayınladıktan sonra, mikroblog sistemini yaratan şirket tarafından bile silinemez.

Yine de, daha yeni bir kavram olduğu için, dapp’in net bir tanımı yoktur. 

merkezsiz uygulamalar nedir

İki temel özelliği de, açık kaynak kodlu olmaları ve merkezi bir arıza noktası olmamasıdır.

Üç tipi vardır

Bu yeni teknoloji ile, Ethereum savunucuları, “her şeyi” merkezsizleştirme düşüncesiyle elektriklenmiş hissedebilirler. Ancak, kullanıcıların bilgisayar platformu ile oluşturabilecekleri uygulama türleri biraz dar olabilir.

Ethereum white paper, dapp’leri üç türe ayırır: Parayı yöneten uygulamalar, paranın dahil olduğu uygulamalar (ama aynı zamanda başka bir parça gerektirir) ve oylama ve yönetim sistemlerini içeren “diğer” kategorideki uygulamalar.

İlk uygulama türünde, bir kullanıcının, bir şebekeyi dağıtılmış bilgisayar düğümlerini kullanarak, bu verilerin dağıtımını kolaylaştıracak şekilde, sözleşmeyi başka bir kullanıcıyla bir şekilde çözümlemek için bir yol olarak değiştirmesi gerekebilir.

İkinci uygulama türü, parayı dışarıdan gelen bilgilerle karıştırır. Örneğin, bir dış hava durumu bilgisine bağlı bir ürün sigortası uygulaması. Yani bir çiftçinin tarlası için kuraklık olursa bunun kendi yüzünden olmadığı ve kuraklık durumunda karşılığını alacağı anlamına gelir.

Gerçekleştirmek için; akıllı sözleşmeler, dış dünya hakkında güncel bilgileri aktaran sözde “kahinlere” e dayanır. Yine de, bazı geliştiricilerin bu kullanım durumunun bölgesel merkeziyetçi bir şekilde yapılabileceğine şüpheyle yaklaştıklarını belirtmek gerekir.

Bitcoin mali otoritelerle merklezleştirmeden uzaklaşabiliyorsa, bunu şirketler ve diğer tür organizasyonlar için de yapmak mümkün müdür? Merkezi olmayan özerk organizasyonlar özellikle iddialı bir dapp türüdür.(DAO nedir?)

Hedef edilen, lideri olmayan bir şirket, başlangıçta üyelerin nasıl oy alabileceği ve şirket fonlarının nasıl serbest bırakılacağı ile ilgili kurallar belirlemek ve daha sonra da bütün işleri kendi haline bırakmaktır. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here