Microsoft Dev Bir Blockchain Sistemi Kurmaya Hazırlanıyor

0
994

Microsoft, dünya çapında yaklaşık olarak 140 ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir denetim ve danışmanlık hizmetleri firması olan, Ernst & Young ile beraber dev bir Blockchain sistemi kurmak için çalışmalara başladı. Teknoloji devi Microsoft’un, oyun yayıncılarının hakları ve telif hakkı işlemleri için kullanılacak bir ağı tasarlaması planlanıyor ancak proje ile daha genel bir amaca hizmet edilebilir.

Geliştirilmesi planlanan ağ, lisanslı ürünleri içeren ve sözleşmeye dayalı telif hakları tahakkuk eden herhangi bir endüstri için uygun olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle her ay ücretli milyonlarca işlem gerçekleştiren geliştiricileri, müzik yayıncılarını, yazarları veya üretim evlerini de kapsayacaktır. Oluşturulacak ağın her gün milyonlarca işlemi ele alması bekleniyor ve bu da onu kurumsal kullanım için en büyük ekosistemlerden biri haline getiriyor.

Neden blockchain tercih edilmeli?

Ernst & Young‘ın blockchain için küresel inovasyon lideri Paul Brody, bunun nedeninin her ağın amacına tam olarak uyan akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsizlik olduğunu söylüyor. Bu projenin sadece Microsoft ve iş ortaklarıyla alakalı olmadığını, sonuçta herhangi bir şirketin dijital haklar ve telif sözleşmeleri ile diğer herhangi bir şirket için genel bir araç olması amaçlandığı belirtildi. Bu amaçlar doğrultusunda merkezi kontrolün olmadığı ve her şirketin kendi operasyonel gizliliğinden emin olduğu anlamına geleceği ifade edildi.

Bu proje, Ernst & Young ve Microsoft arasındaki çalışmalardan sadece biri. Bir aydan kısa bir süre önce bir girişim daha başladı. Insirwave adlı proje, nakliye devi Maersk için deniz sigortası ortaklıklarının bir ürünü olarak karşımıza çıkmıştı. Bakalım Microsoft ilerleyen günlerde hangi Blockchain projeleriyle karşımıza çıkacak?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here