Monero, Hard Fork Yaşayacak: Beryllium Bullet

0
978

18 Ekim tarihinde Monero’nun Beryllium Bullet adında bir hard fork yapması planlanıyor. Yeni gelecek hard fork, daha az depolama alanı sağlayıp, eskiye oranla daha ucuz olacak. Bununla birlikte Monero topluluğu kendi cüzdanlarının yeni bir versiyonunu duyurdu. Bu yeni güncelleme tüm Monero kullanıcıları için mecburi olacak.

Hard fork olayı, Monero için çok ilginç bir durum değil, çünkü bu sene içerisinde Monero iki defa daha hard fork yaşadı. Hard forkların gerçekleştirilmesindeki temel amaç genel olarak, mevcut projeyi daha da geliştirmek oluyor. Monero için sağlanan gelişmeler arasında, çoklu imzaya sahip cüzdan desteği, daha büyük halka boyutu ve performans geliştirmeleri gibi özellikler bulunuyor.

monero coin nedir

Yapılan açıklamalar dahilinde, Beryllium Bullet güncellemesinin en büyük özelliği ‘kurşun geçirmezlik’ durumu. Monero tarafından şu an da kullanılmakta olan ve işlemlerinin gizliliğini sağlayan Ring Confidential Transactions (RingCT) teknolojisi, yayınlanacak olan yeni sürüm ile çok daha iyi hale gelecek. Yeni sürümde TingCT özelliğine Zero KnowledgeRange Proof eklentisi eklenecek. Bilindiği gibi Monero’nun en büyük özelliği gizlilik ve bu sayede en büyük 10 kripto para arasında listeleniyor.

Bununla beraber, bir diğer yeni özellik ise, işlem gerçekleştirmek için gerekli olan depolama alnının %80 oranında küçültülmesi. Güncelleme yapılmadan önce Range Proof Monero işlemleri normal bir Bitcoin işleminin 53 katı daha fazla yer kaplıyordu ve boyutu 13 kilobyte civarındaydı.

Monero’nun yeni sürümünde işlem ücretlerinde de %20 ile %30 oranında bir düşüş bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here