NANO Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0
1359

Nano coin, Raiblocks‘un adının değiştirilmiş halidir. Yeniden markalaşma serüveni 2018 senesinin Ocak ayında gerçekleşti, ancak temelde hiç bir şey değişmedi. Kripto para dünyasında verimli, uygun bir alternatif olmayı hedefliyor.

Nano’nun geliştirici ekibi, Bitcoin’in sorunlarına, yavaş işlemesine ve enerji tüketimine değiniyor. Block-lattice yapısını kullanan Nano, Bitcoin‘in yetişemedi yerlerde devreye girmek istiyor. Block-lattice teknolojisi Blockchain‘e benzemektedir fakat farklı olduğu kilit yerler vardır.

nano nedir

En başta, Nano’da her hesabın, hesap zinciri adında bir Blockchain’i vardır. Bu hesap zincirlerini sadece sahipleri değiştirebilir ve bu da block-lattice ağının geri kalanını eş zamansız olarak güncellenmesine imkan tanır.Aslında, kişiler ağa güvenmeye gerek kalmadan hesap zincirindeki blokları, gönderebileceği ve güncelleyebileceği anlamına geliyor.

Nano’nun günümüzdeki fiyatı, 2.36 dolar civarındadır. Piyasa değeri 314 milyon dolar seviyesinde olup, günlük ortalama 5 milyon dolar işlem görmektedir. Piyasada 133 milyon adet coin bulunmaktadır.

NANO Özellikleri, Ne İşe Yarar?

Nano coinde, block zincirinden ziyade herkesin kendi zinciri olduğunu belirtmiştik. Bunun ilk avantajı, ağdaki bulunan tüm kullanıcılar arasından ‘eşitlik‘ yaşanmaktadır. Bunun sebebi tüm kullanıcılar sadece kendi zincirini düzenleyebilir ve kontrol edebilir. Bunun yanında tüm kullanıcılar Raiblocks zincirinin bir kopyasına sahiptir. Bu sayede kullanıcılar para transferi yapacağında (birbirlerine Nano göndereceklerinde) hiç bir ek işlem ücreti ödemezler. Çünkü madenci denilen ‘aracılar‘ ortadan kalmış oluyor.

Nano, Blockchain’deki nodeları dağıtıp paylaşmadığı için, gerçekleştirilecek bir işlem için ağı beklemesine de gerek yoktur. Çünkü ağın kopyası her kullanıcı da bulunmaktadır. Böylece her kullanıcının geçmiş işlemleri ağı meşgul etmiyor. Yerel zincirden sadece bir kısım paylaşılıyor. Örneğin A ve B kişileri olsun, bu iki kişi çevrimiçi olduğunda para transfer işlemlerinde diğer blok zincirlerine göre fark atıyor.

nano nedir

Nano’nun temel özelliklerini sıralamak gerekirse şöyle bir liste yapmak mümkündür;

 • Özel blok – kafes yapısı
 • Bireysel hesaplar için özel Blockchain
 • Anlık onaylama ve işlemlerin anlık tamamlanması
 • Para transferleri için işlem ücreti alınmaz
 • Ölçeklenebilir

NANO Madenciliği – Mining İşlemleri

Bilindiği gibi bazı kripto paraların madenciliği yapılabilirken, bazı kripto paraların madenciliği yapılamamaktadır. Örneğin; Bitcoin’in madenciliği her ne kadar zor olsa da yapılabilmektedir. Madencilik için yapmak istediğiniz kripto parayı seçtikten sonra donanımınızı da seçmeniz gerekir.

Nano coin madenciliği yapılamayan coinler arasındadır. Eğer Nano’ya yatırım yapmak isterseniz sadece borsalardan satın alabilirsiniz.

NANO Hangi Borsadan Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok kripto para borsası mevcuttur, bu borsalarda her coini bulmanız her zaman mümkün olmayabilir. Yatırım yapmak istediğiniz coini seçtikten sonra, hangi borsaların o coini desteklediğini araştırmanız gerekecektir. Nano’nun hangi borsalarda desteklendiğini öğrenmek için aşağıdaki listeye bakabilirsiniz.

Nano satın alabileceğiniz yabancı borsalar;

 • Binance
 • Mercatox
 • Kucoin
 • Bitinka
 • OKEx
 • Nanex
 • Gate.io

Ne yazık ki yerli borsalarda Nano bulmak mümkün değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here