Neden Bitcoin Tercih Etmeliyiz?

0
784

Bitcoin ilk çıktığı zamanlarda merkezi olmayan bir ödeme türü olarak meydana getirildi. O zamanki uluslararası banka transferlerinden farklı olarak, düşük maliyet oranları ve neredeyse anlık işlem yapabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca satıcılar için bir avantajı da pahalı geri ödeme tehdidini ortadan kaldırması ve geri ödeme yapılmamasıydı.

Beraberinde gelen, yurt içi ödeme yöntemlerindeki iyileşme ve uluslararası transferlerin alternatif (kripto para olmayan) biçimlerinin hızlı bir şekilde gelişmesi sebebiyle Bitcoin’in avantajını azaltmıştır.

Ayrıca, kara para aklama ve yasa dışı işlemlerin önüne geçilmesine yönelik artan gözetim ve düzenleme, kripto para biriminin gizlilik nedenleriyle kullanımını kısıtlamıştır.

Neden Bitcoin Kullanmalıyız?

Dünyanın bazı yerlerinde, Bitcoin hala paranın karşısındaki para transferi için daha verimli ve daha ekonomik bir yoldur. Bitcoin’in maliyet ve hız avantajları, geleneksel kanallar geliştikçe (ve ağın fiyatları yükselmeye devam ettikçe) değer kaybediyor ve istenildiği zamanlarda herhangi bir zarara ya da kayba uğramadan paraya dönüştürme durumunda birçok ülkede sorun olmaya devam ediyor.

Ayrıca, bir dizi büyük ve küçük şirketler bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimini kabul etmektedir, ancak raporlar bu duruma olan talebin düşük olduğunu göstermektedir.

Birçok kişi, varlıklarının bir kısmını güvenli bir şekilde stoklanmış Bitcoin içinde tutarak kendilerini daha rahat hisseder; burada merkezi bir otorite erişimi engelleyemez.

Bazı kaynaklara göre, kara para aklamak için Bitcoin’in giderek daha fazla kullanıldığı öne sürülüyor. Ama bunu yapamayacağınızı biliyoruz. Bitcoin kara paranın aklanması, istismar veya terörizmin finansmanı için iyi bir araç değildir, çünkü hem şeffaf hem de takip edilebilir bir sistem olduğu için yakalanmak oldukça kolay olabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here