Öldükten Sonra Bitcoinleriniz Ne Olacak? Kripto Paraları Miras Bırakmak

0
848

Bitcoin Vasiyet

Dijital varlıklarınızı, öldükten sonra yakınlarınıza aktarmanız, para veya konut gibi basit işlemler değildir. Çünkü vasiyetler şifre gibi kişiye özel bilgileri aktarmak için kullanılamazlar. Kripto para varlıklarınız da kripto cüzdanlarınızın içinde muhafaza edilir ve bu cüzdana erişmek için size özel oluşturuluş şifreyi bilmeniz gerekir. Bu sistem, herhangi bir tapu dairesinde adınıza işlem yapılmasına ya da size özel açılmış bir banka hesabına benzemez.

Bu konuda şifreniz adına risk oluşturan asıl mesele, mirasçılar vasiyetiniz için mahkemeye başvurmalıdır. Buraya kadar sıkıntı yok ancak, mahkemede yapılacak görüşme yargılama ilkelerinden dolayı, kamuya açık şekilde gerçekleştirilir. Bu süreç ne kadar uzarsa, şifreniz de o kadar riske girecek demektir. Ailenizin bu şifrenin ne anlama geldiğini çözmesi uzun zaman alabilir ve geç çözülmesi durumda çoktan iş işten geçmiş olabilir.

Geleneksel yollar ve kripto paralar

Geleneksel mal varlığınızın paylaştırılması için mahkemenin çizdiği bir yol vardır. Ancak konu kripto paralar olunca net bir şey söylemek mümkün değil. Kaldı ki kripto para ticareti gerçekleştiren platformlar, müşterilerin varlıklarına vasi atamasına izin vermez. En büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Coinbase, bir müşterisinin ölmesi durumunda, varlıklarını değerlendirme görevini şifre sahiplerine bırakır. Yine en büyük platformlardan bir tanesi olan Gemini ise konu hakkında bir bilgi vermeyi tamamıyla reddetti.

Bu bilgiler ele alınırsa kripto para birikimlerini günümüzde yasal bir şekilde miras olarak bırakmak pek mümkün gibi görünmüyor. İnternetteki okuyuculardan birisi, yaşanan bir ölüm durumunda kişinin cüzdan şifrelerini mirasçılara parça parça bırakabileceğini ve böylece mirasçıların kripto paraları paylaşabileceğini öne sürdü. Şimdilik hukuki açıdan sorun teşkil etse de en mantıklı yol bu gibi görünüyor.

Sektördeki uzmanlar kesin olarak bir veri belirtmese de 2.3 milyon ile 3.7 milyon arasında Bitcboin’in kaybolduğunu ve bunun sebeplerinin birisinin de ölüm olduğunu ifade ediyor. Bu rakamlar günümüzdeki dolar ve Bitcoin değeriyle hesaplanırsa 15 milyar dolar ile 24 milyar dolar arasında bir miktara tekabül ediyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here