Otomobil Devi Porsche, Blockchain Yatırımlarına Odaklanıyor!

0
879

25 Eylül tarihinde yapılan bir açıklamaya göre, dünya devi olan otomobil markası Porsche, blockchain teknolojisini ve yapay zekayı kullanarak yeni yatırımlar yapmayı planlıyor. Şirket gelecek 5 sene içerisinde 176 milyon dolar yatırım artışı yapmayı ve bunu blockchainle beraber yapay zeka odaklı olacağını belirtti.

Porsche’nin yeni yatırımlar için sermayesinden arttırmaya gitmesinin ve teknolojiye yönelmesinin temel sebebi, ‘yeni trendlere, yeni teknolojilere ve iş modellerine‘ olan gereksinimi karşılamak.

Bahsedilen yatırımlar, ‘erken ve büyüme’ aşamasında olan işletmelerde gerçekleştirilecek olup, Blockchain, yapay zekası, sanal ve artırılmış gerçeklik yeniliklerinin yanı sıra, dijital yaşam tarzı, hareketlilik ve müşteri tecrübesi alanları üzerine olacak.

porsche blockchain

Porsche’de finans ve iletişim teknolojileri yöneticisi olarak görev alan Lutz Meschke, yaptığı açıklamalarda, şirketin gelecekteki başarıları kaçırmaması için iş yönetiminde değişimlere gidilmesini ve teknolojiden faydalanılması gerektiğini vurguladı. Lutz, açıklamanın devamında, rakipleriyle daha güçlü bir şekilde yarışabilmek için, sağlam bir sistem oluşturmaları gerektirdiğini ifade etti.

Porsche içinde bulunduğumuz 2018 senesi içerisinde blockchain teknolojisini kendi ürettikleri yeni araçlarda kullanmaya başlamıştı. Firma Berlin’de yer alan XAIN startupı ile ortaklık anlaşması gerçekleştirdi. 25 Eylül tarihinde yapılan açıklamada başka bir noktaya da dikkat çekildi. Porsche’nin risk sermayesiyle ilgili olan kısmının blockchain firmasında hissedar olarak yer aldığı belirtildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here