Proof Of Work (İş İspatı) Nedir?

0
1385

Proof Of Work, bir bilgisayarın, bir iş için çalıştığını kanıtlamanın yoludur. Bilgisayarlar bazı işlemleri oldukça hızlı yapabilirler, mesela e-posta göndermek gibi. Bu durumda bir bilgisayarın dakikalar içerisinde milyonlarca istenmeyen e-posta göndermesi de mümkündür. Bunun önüne geçmek için, e-posta sunucusu, bilgisayardan bir süre kadar çalışmasını ve bunu kanıtlamasını isteyebilir. Bu sayede milyonlarca e-posta atmak isteyen bir bilgisayar, her e-postadan sonra çalıştığını ispatlayacağı için dakikalar içerisinde sadece birkaç tane posta gönderebilecektir.

proof of work nedir

İş ispatı için genelde SHA-256 protokolü kullanılır. SHA-256 fonksiyonu, 256 adet, neredeyse hepsi rastgele olan ardışık ‘0’ ve ‘1’ ler üretir. 256 bitlik bu diziyi, bir tam sayı olarak ifade etmek mümkündür. Yani aslında SHA-256 protokolü 0 ile ‘2²⁵⁶-1’arasında rastgele bir sayı üretecektir. İş ispatı yapmak isteyen bir bilgisayardan bu mesajın yanında ek bir mesaj daha istenecektir. SHA 256 ile özetlendikten sonra bu özetin rakam karşılığının, önceden belirlenen bir rakamdan (zorluk hedefinden) küçük olması istenir. SHA-256 fonksiyonu güvenilir bir protokol olduğundan sistem de defalarca deneme yapılmadan ek mesajın bulunması imkansızdır. Bunun yanından ek mesajı bulmak zordur fakat ek mesajın doğruluğunun kontrolünü yapmak oldukça basit bir işlemdir. Zorluk hedefi ne kadar düşük olursa iş ispatı o kadar da aynı şekilde zor olacaktır.

İş ispatını gerçekleştirdikten sonra

İş ispatını tamamlamış bir bilgisayar, mesaj ve ek mesajını ispatı isteyen sunucuya yollar, dediğimiz gibi sunucu ispatın doğruluğunu çok kolay bir şekilde kontrol edebilir. Asıl mesaja, ek mesajı ekler, algoritmadan geçirir daha sonra ulaştığı 256 bitlik verinin tam sayı karşılığını bulur ve zorluk hedefinden küçük olup olmadığını kontrol eder. Bu sayede iş ispatının yapılıp yapılmadığı kolayca kontrol edilmiş olur. Proof of Work bulmaca çözmeye benzer. Bulamaca çözmek zordur fakat çözülmüş bir bulmacayı kontrol etmek oldukça kolay olacaktır.

Bitcoin madencilerinin, transfer işlemlerinde blok meydana getirmesi ve bunu yaparken
birbirleriyle yarış içinde olmaları, iş ispatı yöntemiyle gerçekleştirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here