Ripple, Türkiye Finans Katılım Bankasının Üst Kurumu Olan NCB ile Anlaşma Yaptı

0
923

Ripple sahip olduğu alt yapı ve teknoloji ile, bankaların gözdesi durumunda. Firma en son  Suudi Arabistan ile anlaşma yaptı ve bu anlaşma dolaylı olarak Türkiye’yi ilgilendiriyor. Bu yeni ortaklık Ripple’ın Suudi Arabistan’da daha yaygın olarak kullanılacağının bir işareti.

NCB veya National Commercial Bank, bankası Suudi Arabistan’da kurulan ilk bankaydı, günümüzde ise Orta Doğudaki en büyük finansal kurumlardan bir tanesi haline geldi. Şirketin alt kurumlarından bir tanesi de Türkiye Finans Katılım Bankası. NCB tüm dünya genelinde 5.4 milyon kullanıcıya hizmet veriyor.

Ripple’ın yaptığı açıklamaya göre, NCB’nin Ripplenet ağına katılmasındaki kararı, Arabistan Maliyesinin, Ripple’ın yurt dışı ödemeler için sunduğu xCurrent sistemini denemesiyle gerçekleşti. Aynı zamanda bu ortaklık ile, NCB’nin Kuzey Amerika ve Asya ile bağlantı kurabileceği ve bununla beraber bankanın kritik ödeme koridorlarına daha iyi hakim olabileceği vurgulanıyor.

SWIFT gibi mevcut olan finansal kurumlar günümüzde belirli ödeme koridorlarına hakim olsa da, Ripple’ın hedefi gözden kaçırılmış ülkelerin ödeme sistemlerine el atıp daha sonra da SWIFT’i tahtından etmek. Bunun yanında uzmanlar, Ripple’ın sahip olduğu xCurrent sisteminin geliştirilmesiyle beraber dünyadaki bütün bankalar tarafından tercih edilebileceğini düşünüyor.

Şimdilik NCB ve Ripple arasında yapılan bu anlaşma, ilerleyen zamanlarda belki Türkiye Finans Katılım Bankasıyla da gerçekleştirilebilir. Önümüzdeki zaman içerisinde bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here