Robinhood Borsası, Kullanıcı Verilerini Fahiş Fiyata Satıyor Olabilir!

0
1100

Yapılan işlemlerden komisyon almayan ve bu özelliğiyle sektörde oldukça dikkat çeken Robinhood adlı kripto para borsası, yeterince şeffaf olmadığı için bazı kişiler tarafından sorgulanıyor. 2013 senesinde kurulan ve şu an ki bilinen değeri 5.6 milyar dolar olan kripto para borsası, yüksek frekanslı ticaret şirketlerine (YFT) diğer kirpto borsalarına göre 10 kat daha fazla ücret aldığı söyleniyor.

Robinhood kurucuları, borsalarında yapılan işlemlerden her hangi bir komisyon almayarak, alışılmış düzeni değiştirmeyi hedefliyor. Ancak, ABD’deki Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yaptığı araştırmalara göre, Robinhood borsası gelirini kullanıcıların bilgilerini satarak kazanıyor.

Fahiş fiyata kullanıcı verisi

SEC’in yaptığı araştırma doğrultusunda, Robinhood platformunda gerçekleştirilen işlemler diğer borsalara göre 10 kat daha fazla bir ücretten satılıyor.

Tabi ki kullanıcı verilerine önem veren ve bunları satmayan Vanguard, Interactive Brokers gibi kripto para borsaları da bulunuyor. Robinhood’un gelir kaynağını kullanıcıların verilerini satarak elde edildiği zaten bilinen bir olaydı fakat bu kadar büyük rakamlarla satıldığı bilinmiyordu.

SEC, kullanıcıların verilerini satarak para kazanan her borsaya yaptıkları satış hakkında detay vermesi gerektiğini belirtiyor. Yani bir platformda, kullanıcıların yaptıkları veri hizmetlerine dair veri satışı yapan borsalar, bu verileri kime, ne kadar fiyata sattıklarını SEC’e bildirmek zorunda.

Veriler kime satılıyor?

Robinhood’un verileri sattığın şirketlerin pek güvenilir kurumlar olduğu söyleyemiyoruz. En başta belirttiğimiz gibi Robinhood borsası pek çok kişi tarafından ilgi çekmeyi başarmıştı ancak bahsi geçen bu iddialar doğruysa, kullanıcıların mali verilerinin sızdırılmasını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here