Satoshi Nakamoto Kimdir?

0
1108

Bu kişinin kim olduğunu belli olmasa bile aslında ne yaptığını hakkında bilgimiz var. Evet Satoshi Nakamoto Bitcoin’in mucidi. 2008 Kasım tarihinde kritografil mail sistemine bir yazı yollamış ve Bitcoin Protokolünün başladığını yayınlamıştır.

Bu tarihten biraz zaman geçtikten sonra, 2009 yılında ilk kez Bitcoin yazılımı meydana gelmiştir. 2010 sonlarına doğru da bu topluluktan uzaklaşmaya başlamış ve diğer kişilerle bu sistemde yer almıştır.

Bu projeyi tasarlarken diğer kişiler ile açık kaynak olarak çalıştı fakat kendi kişiliğini her zaman gizli tuttu. 2011 yılında ise insanlar ondan “başka bir projeye geçtim” dediği zaman haber alabildi.

Adına bakılacak olursa bir Japon olmalı

Hakkında bir bilgi sahibi olmasakta adı bir Japon’u anımsatıyor.

Satoshi Japonca’da “net düşünen,bilge”, “Naka” “orta, içeri” ve son olarak “Moto” ise “köken” anlamına gelmektedir.

bitcoin satoshi kim

Herhalde takdir edersiniz ki, böyle bir algoritma tasarlayan kişi bu ismi haketmiştir. Tabi ki Japon olduğu net olarak bilemiyoruz hatta bir “adam” mı yoksa “kadın” mı onun hakkında bile bir fikrimiz yok. Belki de bir kişi değil, bir grup da olabilir. 

Nakamoto’nun kimliğini hiç kimse bilmiyor mu?

Ne yazık ki kimse Nakamoto’yu tanımıyor. Bu tarz gizemli şeyler çoğu zaman insanlar için çekici gelmiştir. Bu yüzden bazı kişiler Nakamoto Satoshi’nin peşine düşmeye başladı. The New Yorker’dan Joshua Davis, Satoshi’nin eğitimini kolejde görmüş bir kripto uzmanı Michael Clear iddia etti. Tabi ki Satoshi’nin peşinde olan Davis değildi. FastCompany’den Adam Penenberg Davis‘in bu düşüncesini reddetti. Ona göre Nakamoto 3 kişilik bir ekipti ve bu ekipte bulunanların Neal King, Vladimir Oksman, Charles Bry olduğunu düşündü. İkisi de bu söylemlerde bulunurken Satoshi’nin internet üzerindeki yazı tarzını, kullandığı kelimeleri, deyimleri vs. araştırarak bu kanılara vardılar. Bu iki kişi dışında birçok kişi de Nakamoto’yu araştırdı ve birçok öneride bulundu. Satoshi olduğu iddia edilen her kişi bunu reddetti.

Peki ya biz Satoshi hakkında ne biliyoruz?

Bitcoin ilk çıktığı zamanlarda beraber çalıştığı kişilerin verdikleri röportajlara baz alınırsa, onun hakkında tek emin olduğumuz şeyin Bitcoin sistemini tasarlarken en ince ayrıntıları dahi düşündüğüdür. Jeff Garzik’in yaptığı açıklamada Satoshi’nin yazdığı kodların çok farklı bir tarzı olduğunu belirtmiştir.

satoshi kim

Satoshi’nin mal varlığı

Bu konularda uzman denilecek bir kişi olan Sergio Lerner’a göre Satoshi Bitcoin ilk çıktığı zamanlarda blokların büyük bir kısmını kendisi kazdı ve hala elinde bulunan bir milyon Bitcoin‘lik sermayesi oldu. Bitcoin’in şimdiki değerine göre hesaplama yaparsak kaba taslak 6 milyar 336 milyon dolar(yaklaşık 30 milyar Türk Lirası) yapıyor.

Satoshi şimdi ne yapıyor?

Satoshi’den artık haber alınamıyor, hakkında şu an tek bildiğimiz Nisan 2011 tarihinde bir yazılım mühendisine gönderdiği mail de “artık başka bir projeye geçtim” şeklinde bir ifadede bulunmuştur.

Devlet için mi çalıştı?

Devlet için çalıştığını düşünen kişilerde var. Bir takım kişiler onu “merkezi istihbarat” olarak tanımladılar fakat insanlar sadece görmek istediklerini görürler. Bu durumda birçok komple teorisi vardır.

Böyle bir durumda akla gelecek ilk soru, ‘devlet veya istihbarat birimi neden bir dijital para yaratmak istesin?‘ Bu teoriyi ortaya atanların bu soruya da bir cevabı var tabi ki.

Belki de bunlar önemsiz şeylerdir. Jeff Garzik bütün bunları kısaca şöyle aktarıyor; “aslında Satoshi’nin kim olduğunu ,ona güvenip güvenemeyeceğimizi ve onun fikirlerini bilmemize gerek yok”,”sistem açık kaynak kod olduğu için sır saklamanın imkanı yoktur, kaynak kodu herşeyi gözler önüne seriyor.

Garzik şöyle devam ediyor: ” Nakamoto Satoshi’nin takma bir ad kullanması çok mantıklıdır; çünkü böylece insanlar kendisini değil teknolojiyi anlamaya çalışıyor.“. Şu an ki duruma bakılırsa bu işte de başarılı olmuştur, kabul edersiniz ki günümüzde Bitcoin’in ismi Satoshi’den çok daha fazla duyuluyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here