Siacoin (SC) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0
1043

Bu makalemizde sizlere Siacoin hakkında bilgiler vereceğiz, özelliklerinden bahsedeceğiz ve hangi borsalardan satın alabileceğinizi paylaşacağız. Siacoin’in kısaltması SC şeklindedir. SC aslında, Google Drive, Amazon Cloud gibi bir bulut platformudur. İlk kez fikir 2013 yılında ortaya atıldı, oldukça basit bir yapıya sahiptir, sistem şu şekilde çalışır, siz depolama alanınızı kiralarsınız ve bunun karşılığında bir ödül alırsınız.

Sia’nın amacı dünyanın en ucuz, en hızlı ve en güvenilir bulut teknolojisine sahip olan, aynı zamanda merkezi olmayan bir veri depolama ağı olmaktır. Piyasada bulunan bulut sistemlerine göre Sia’ın işlem ücretleri diğerlerine oranla %90 daha ucuzdur. Örneğin; Amazon S3 platformunda 1 terabyte boyutunda bir dosya depolamak isterseniz 23 dolar ücret ödemek zorunda kalırsınız, Sia’da ise bu ücret sadece 2 dolardır.

siacoin nedir

Siacoin’in şu an da piyasa da ki değeri 388 milyon dolardır, bunun yanında günde ortalama 7 milyon dolar işlem hacmine sahiptir. Piyasa da dolaşan birim sayısıda yaklaşık 35 milyar kadardır.

Siacoin (SC) Özellikleri, Ne İşe Yarar?

Siacoin’in diğer bulut teknolojilerinden ayıran özelliklerini bu başlık altında işleyeceğiz. İlk önce gizliliğinden bahsedilebilir, Siacoin önce dosyaları şifreler, daha sonra merkezsiz bir ağa gönderir. Özel anahtarlarınızı ve verilerinizi tamamen siz kontrol edersiniz. Diğer bulut platformlarının aksine, verileriniz şirketlerin ve üçüncü kişilerin eline geçemez. Ayrıca bu kişiler dosyalarınızı değiştiremez.

Ayrıca Siacoin açık kaynak kodlu bir projedir, Sia’da lider yazılımcı mühendisleri projeye destek vermektedir. Gayet güçlü olan ekip, Sia’da yeni uygulamalar geliştiriyor. Sia, kullanıcılarla depolama hizmeti veren kişileri bir araya getirir. Bu rekabet durumda kullanıcılar da en düşük ücreti öder ve ödemeyi Siacoin ile yaparlar. Ayrıca Siacoin kazılabilir ve alınıp satılabilirdir.

siacoin nedir

Siacoin’in temel özelliklerini sıralamak gerekirse;

 • Tamamen gizli.
 • Daha düşük masraflı.
 • Açık kaynaklı.
 • Büyük dosyaların dağıtılması.
 • Blockchain temelli market.

Siacoin (SC) Madenciliği – Mining İşlemleri 

Günümüzde her coinin madenciliğini yapmak mümkün değildir. Bazı coinler madenciliği desteklerken bazıları desteklememektedir. Bu başlık altında da size Siacoin’in madenciliğinden bahsedeceğiz, hangi yolları izleyebileceğinizden bahsedeceğiz.

Siacoin madenciliği destekleyen coinlerden bir tanesidir. Eğer madenciliğine başlamak isterseniz öncelikle donanımınızı seçmeniz gerekir daha sonra da kâr elde edip edemeyeceğinizi hesaplamanız gerekir. Bu durumda elektrik faturası kritik bir noktadır. Bunun haricinde madenciliğe karar verdikten sonra önünüze iki yol çıkacaktır. Bunlardan ilki bireysel madencilik diğeri ise maden havuzlarıdır. Siacoin’de maden havuzları mevcuttur.

Siacoin(SC) Hangi Borsadan Nasıl Alınır?

Günümüzde bir çok kripto para borsası mevcuttur. Yatırım yapmak istediğiniz kripto parayı seçtikten sonra hangi borsalarda kullanıldığını öğrenmeniz gerekmektedir. Her borsa bütün kripto paraları desteklemeyebilir. Bunun yanında, yabancı borsalar olduğu gibi yerli borsalar da mevcuttur.

Siacoin işlemleri gerçekleştirebileceğiniz yabancı borsalara aşağıdaki listeden bakabilirsiniz;

 • QBTC
 • Upbit
 • fex
 • Binance
 • Bittrex
 • Poloniex

Eğer yerli borsalardan Siacoin almak isterseniz, bu pek mümkün olmayacaktır, illa ki yabancı borsaları kullanmanız gerekecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here