TÜBİTAK ile Hükümet Ortak Bir Blockchain Projesi Geliştirebilir

0
831

Tübitak yöneticisi olan Mehmet S. Kiraz, Kadir Has Üniversitesinde gerçekleştirilen Blockchain 2018 festivalinde, yeni bir proje hakkında açıklamalarda bulundu. Son dönem içerisinde hükümet ile beraber görüşmeler yaptıklarını ve teknolojiden en fazla seviyede yararlanmak için çalıştıklarını belirtti.

tübitak blockchan projesi

Özellikle son zamanlarda devlet tarafından sürekli ICO ve blockchain vurgulamaları yapılırken, Kiraz hükümetin blockchaine karşı olumlu baktığını söyledi ve şunları ekledi:

Bir kaç senedir hükümetle beraber bu konu hakkında çalışmalar yürütüyoruz. Bu büyük bir teknoloji ve böyle bir teknolojiyi göz ardı etmek mümkün değil. Tabi ki bu teknoloji yanında bir takım tehditler getiriyor ancak bunlar teknolojinin kendisiyle alakalı değil. Tüm her şeyi anlamak için hükümete yardım etmeliyiz ve farkındalık yaratmalıyız. Artık son dönemler içerisinde devletlerin de bu konu içinde etkili işler yaptığını görüyoruz. Bazı özel firmalar ile beraber projeler yürütüyoruz ve her şey olumlu şekilde ilerliyor. 

Kiraz, bunların haricinde hükemette bu konuyla alakalı kişiler ile yaptığı çalışmalardan sonra, Türkiye’nin blockchain konusunda önemli gelişmeler kat edeceğini belirtti. Yakın zamanda haberini yayınladığımız, Berat Albayrak’ın yeni ekonomi planı içerisinde de ICO’lara dair vurgular da bulunuyordu. Bunun yanında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’da blockchain için araştırmalar yaptıklarını belirtmişti.

Milli Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’da yakın zamanda blockchain teknolojisinden yararlanmak istediklerini açık bir şekilde ifade etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here