Türkiye’de Her 5 Kişiden 1’i Kripto Para Sahibi

0
973

ING Bank adına araştırma şirketi Ipsos, Avrupa, Avustralya ve ABD’de kripto paranın nasıl algılandığı üzerine bir araştırma yürütmüş ve bu araştırma sonuçlarına göre kripto paralara olan ilginin gelecekte iki katına çıkacağı anlaşılmış. Katılımcıların sadece yüzde 9’u kriptoya sahipken, yüzde 25’i gelecekte sahip olacaklarını söyledi. Kripto sahipliğinin en yüksek yüzdesi (yüzde 18) Türkiye’de rapor edilirken, en düşük (yüzde 4) Lüksemburg’dadır.

Anketin yılda birkaç kez gerçekleştirildiği ifade edildi. 26 Mart ile 6 Nisan 2018 arasında gerçekleştirilen son çalışma, 15 ülkeyi karşılaştırdı ve her birinde ankete katılan yaklaşık 1000 katılımcıyla gerçekleştirildi.

Kripto Paralara En Çok İlgi Duyan Millet Türkler Oldu

Araştırmaya göre, Avrupalıların yüzde 66’sı kripto para birimini, yüzde 77’si erkek, yüzde 55’i kadındır; Yüzde 35’i, kriptonun “çevrimiçi harcamaların geleceği” olduğunu kabul ederken, yüzde 35’i önümüzdeki 12 ayda değer artışı yapacağını söyledi.

Kripto bilincinin payı, araştırılan her ülkede yüzde 50’ye eşit ya da daha fazladır, en yüksek oran Avusturya (yüzde 79) ve Polonya’dadır (yüzde 77). ABD’de ankete katılanların yüzde 57’si ise kripto para biriminlerini duyduklarını ifade etti.

Mobil Bankacılık Kullananlar Kripto Paralara Daha İlgili

Ankette, Avrupa’da mobil bankacılığı kullanan kişilerin, mobil bankacılığı kullanmayanlardan (yüzde 4) kriptoya (yüzde 12) sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Araştırma, katılımcıların çoğunun kriptoyu nakit, emlak, devlet tahvili veya borsadan daha riskli bir yatırım olarak gördüğünü ortaya koymuştur. 15 ülkenin 11’inde potansiyel Bitcoin (BTC) yatırımları hakkında tercih edilen bilgi kaynakları arasında, insanlar uzman web siteleri seçti. İspanya, Fransa ve Lüksemburg’dan yanıt verenler mali veya banka danışmanlarına güvenmeyi tercih ederken, İtalyanlar hem uzman web sitelerini hem de profesyonel danışmanları tercih edeceklerini söylediler.

Bu ayın başlarında, Capgemini danışmanlık firması, Dünya Zenginlik Raporu 2018’de kripto paralara olan ilginin, yüksek net değerli bireyler arasında önemli ölçüde büyüdüğünü tespit etmiştir. Rapora göre, ankete katılanların yaklaşık üçte biri kripto para birimlerine yoğun ilgi gösterdi. Kriptoya olan ilgi, genç yatırımcılar arasında daha yüksekti; 40 yaşın altındaki katılımcıların yüzde 70’i servet yöneticilerinin kripto para bilgisine sahip olmalarına büyük önem veriyor, ankete katılanların yüzde 13’ü ise 60’ın üzerindeydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here