Türkiye’de Kripto Paralara Yatırım Yapan Kişi Sayısı Artıyor!

0
682

Statistca tarafından 15.000 kişi üzerinde yapılan bir ankete göre, Türkiye kripto pazarına yatırım yapan en yüksek nüfus oranına sahiptir. Aşağıda gösterilen Statistica tarafından yayınlanan verilere göre, ülkenin yatırımcılarının yüzde 18’i son birkaç yılda Bitcoin ve Etherum gibi kripto paralar satın aldı.

Kripto’ya Yatırım Yapmak 

Bu ayın başlarında, ABD hükümeti, bölgeyi Belçika’daki SWIFT tarafından işletilen küresel bankacılık sisteminden hariç, Türkiye ekonomisine ilave yaptırımlar uyguladı. Sonuç olarak, Türk Lirası, ABD dolarına karşı yüzde 50’den fazla değer kaybetti.

12 Ağustos’ta Bloomberg, Türk tüccarların ABD ile olan çatışmasından dolayı liradaki varlıklarıyla büyük ölçüde kaybedildiğini bildirdi. Bu durum, hükümetin sağlık nedeniyle geçen ay ev hapsine taşınan papaz Andrew Brunson’u özgür kalmasını reddetmesiyle sorunlar daha da kötüye gitti.

Mevcut sermaye kontrolleri ve Türk lirasını ABD doları gibi diğer rezerv para birimlerine çevirmeyi önlemeye yönelik hükümet teşviki nedeniyle, tüccarlar ve yerel işletmeler liradaki varlıklarını nakit olarak alamamıştır.

48 yaşındaki kuyumcu Cahit Baş, bir röportajda, Türkiye ile ABD arasındaki yoğunlaştırılmış çatışma sonucunda 350 milyon dolar değerinde 1 milyon lira kaybettiğini söyledi.

Para birimi, ister ulusal para birimi isterse mutabakat parası olsun, bir değişim aracı olarak çalışabilme yeteneği kadar değerlidir. Paranın likiditesi düşükseve kullanıcıları merkezi bir taraftan diğer varlıklar için değiştirilememesi durumunda, paranın değeri sorgulanabilir.

Türk lirasındaki iktidarın hakimiyetinden kaynaklanan finansal özgürlüğü ortadan kaldırarak kontrol ve hakimiyet uygulaması, öncelikle yerel tüccarlar, bireyler ve işletmeler tarafından kripto paraya olan talebin artmasına neden olmuştur.

Türkiye-kripto-para-artış

Bu Trend Devam Edecek mi?

CCN, geçtiğimiz hafta, Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya’nın, ABD ile İran arasındaki meseleler ışığında ABD’den bağımsız bir mali sistem oluşturma niyetini ilan ettiğini bildirdi.

ABD hükümeti uzun yıllardır, İran gibi ülkeleri küresel finansal sistemden dışlamak için SWIFT bankacılık sistemini kullandı.

Bu yılın Mart ayından bu yana Angela Merkel’in dördüncü kabinesinde hizmet veren Alman dışişleri bakanı Heiko Maas şunları söyledi:

         “ABD’den bağımsız, Avrupa Para Fonu yaratan ve bağımsız bir Swift sistemi                       oluşturan ödeme kanalları kurarak Avrupa özerkliğini güçlendirmemiz şart.”

Giderek artan sayıda ülke bağımsız finansal sistemlerin kurulması çağrısında bulunduğundan, kriptonun anti-sansür ve merkezi olmayan bir finansal ağ olarak değerlendirilmesi, daha büyük bir tüketici grubuna hitap edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here