Venezuela Hükümeti Yeni Para Birimine Geçiyor!

0
781

Venezuela bundan bir süre önce, ülkede iki resmi para birimi olacağını duyurdu; Büyük Bolivar ve Petro. Ülkenin merkez bankası Banco Central, vatandaşların eski para birimi olan Bolivar’ı yeni para birimi olan Büyük Bolivar’a çevirmesi için android uygulaması çıkarttı.

Bankanın ‘Calculadora Soberana’ adıyla sunduğu uygulama, ülkenin eski para birimiyle, yeni para birimi arasında dönüşüm yapmasına imkan veriyor. Uygulamanın yaptığı dönüşüm işlemleri pek karmaşık sayılmaz. Hatta yapılan tek şey eski para biriminden 5 sıfır atıp, Petro ile desteklenen yeni para birimine çevirmek.

venezuela-yeni-para

Venezuela’nın lideri Nicolas Maduro, bu ay başında bolivira %95 kadar devülasyona yaşatarak, ‘Büyük Bolivar’ adlı yeni bir para birimi çıkarttı ve bunu ülkenin kripto parası olan Petro’ya sabitledi.

Ülkede atılan bu adımlar, insanların kafasını karıştırmaya başladı ve karmaşanın büyümesine yol açtı. BBC’ye göre, ülkede atılan bu adımlar ile, devletin felçli bir hal aldığı söyleniyor. Maduro, yeni sistemde 60 Büyük Bolivar’ın 1 dolara karşılık geldiği bir sistem geliştirdi ve vatandaşların bu sisteme ayak uydurmasını istiyor. Ülkede oluşan krizi fırsata çevirmek isteyen esnaflara da tutuklama cezası verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here