Venezuela’da Pasaport Sahibi Olmak İçin Petro İle Ödeme Yapmak Gerekiyor!

0
740

Venezuela’da yaşayanların yüksek enflasyon oranları ve alt yapı konusunda yetersizliği bir yana şimdi de yetkililer çok farklı bir hamle de bulundu. Bloomberg’in yaptığı habere göre, Venezuela’da pasaport sahibi olmak için Petro kullanmak gerekiyor ve vatandaşlar Petro bulma konusunda zorluk yaşıyor.

Venezuela’da başkan yardımcısı olarak görev alan Delcy Rodriguez, yaptığı açıklama da pasaport sahibi olmak için ödenmesi gereken miktarın 2 Petro olduğunu açıkladı ve 2 Petro’nun karşılığı 7.200 Bolivar yapıyor. Bu miktar ise Venezuela’daki asgari ücretin dört katı değerinde.

venezuela-yeni-para

Nicolas Maduro geçtiğimiz günlerde katıldığı bir etkinlikte Petro’nun yeniden yapılandırılmasından bahsetmişti, bu durum ise Petro’nun duyurulmasından tam 8 ay sonra yapıldı.

Petrol ve değerli maden rezervleriyle destekli olan Petro, 5 Kasım’da satışa hazır olacak. Her ne olursa olsun, materyallerin elde edilme konusunda ülkenin genelinde problem yaşanıyor. Bu sıkıntı da Venezuela vatandaşlarının yurt dışına çıkmak için ihtiyacı olan pasaportlara sahip olmaları için uzun sıralar beklemesi ve ciddi miktarda para harcamaları anlamına geliyor.

Birleşmiş Milletlerin sunduğu bilgiler dahilinde Venezuela’da günde 5 binden fazla kişi insani ve ekonomik kriz dolayısıyla ülkeyi terk ediyor. Şu an komşu ülkesi olan Kolombiya’da en az 1 milyon Venezuela vatandaşının kaçak olarak yaşadığı tahmin ediliyor. Bloomberg’in yaptığı habere göre halk, Nicolas Maduro’yu vatandaşların ülkeden çıkış yapma işlemlerini daha zor hale getirmekle suçluyor. Ülkede pasaport sahibi olmak için istenen miktar göz önünde bulundurulduğunda bu durumun şaibeli olduğu görünüyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here