Verge (XVG) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0
951

Verge (XVG) amacı, işlemleri çok hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmektir. Aynı zamanda Verge’de işlemlerin izi sürülemez ve gizlilik ilkeli bir kripto paradır. Verge, TOR ve I2P gibi protokollerini kullanıyor, bu sayede IP adresleri gizlenebiliyor. Böylece yapılan işlemlerin izi sürülemiyor.

Verge’nin arkasında bir kurum veya vakıf yoktur. Başta belirttiğimiz gibi amaç güvenlik ve anonimliği korumaktır. Proje açık kaynak kodludur ve toplum liderliğindedir.

İlk kez piyasaya senesinde DogeCoinDark olarak çıktı. Daha sonra isim değişikliğine giderek adını Verge olarak değiştirdi.

verge nedir

Verge’nin topluluğu, yeni özellikle ve uygulamalar için alınacak kararlarda söz sahibidir. Ayrıca geliştirme ekibinin sürekli çalıştığı bir projedir ve lansmanında coin dağıtmamıştır yada ICO başlatmamıştır.

Piyasada ki değeri 355 milyon dolar civarlarındadır. Bir gün içerisinde 7 milyon dolardan fazla işlem görebilmektedir. Ayrıca mevut olarak piyasa da 15 milyar tane XVG bulunmaktadır, en fazla ulaşacağı adet sayısı ise 16.5 milyardır.

Verge (XVG) Özellikleri, Ne İşe Yarar?

Verge’nin çalışma mantığı, Bitcoin ile benzerlikler göstermektedir. Merkezsiz bir yapıya sahip olması, madenciliğe imkan tanıması ile bir çok noktada Bitcoin ile kesişir. Verge’nin en büyük ilkesi gizliliktir. Gizlilik konusunda rakip olarak Monero gösterilebilir. Monero da yapılan işlemleri IP adresinden takip etmek mümkünken, Verge’de bu durum imkansız denecek kadar zordur. Ayrıca Bitcoin’den farkı da transfer işlemlerinin daha hızlı gerçekleştirilmesidir.

Verge’nin gizliliğe bu kadar önem vermesi, ekibin pek çok teknik geliştirmesine sebep olmuştur. Yukarıda anlattığımız gibi Verge’de TOR ve I2P sistemleri kullanılır. TOR network’e girdiğiniz zaman IP adresiniz sürekli değişir ve gerçek IP’nize ulaşılamaz. Verge güvenliği bu şekilde sağlamış olur.

Verge’ün temel özelliklerini sıralamak gerekirse;

 • İşlemler her 30 saniyede bir blok bulunmasından dolayı oldukça hızlı.
 • Hem masaüstü, hemde mobil olarak pek çok cüzdan geliştirilmiştir.
 • Açık kaynak kodludur.
 • Bir ICO değildir.
 • Madenciliğini yapmak mümkündür.

Verge (XVG) Madenciliği – Mining İşlemleri 

Kripto para dünyasında her coinin madenciliğini yapmak mümkün değildir. Bazı oluşumlar madenciliği desteklerken, bazıları ise desteklemez. Örneğin; her ne kadar zor olsa bile Bitcoin’in madenciliğini yapmak mümkündür.

verge nedir

Verge coin’de madenciliğe imkan sağlayan kripto paralardandır. Eğer madenciliğe başlamak istiyorsanız, donanımınızı iyi seçmeniz gerekmektedir, bunun yanında ödeyeceğiniz elektrik faturasını da hesaplamayı unutmayın. Ortalama elde edeceğiniz kâr’ı hesaplayan programlar da bulunmaktadır. Verge kazmak için iki yolunuz var birincisi, bireysel olarak madencilik yapabilirsiniz, ikincisi ise maden havuzlarına dahil olabilirsiniz.

Verge (XVG) Hangi Borsadan Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok yabancı ve yerli kripto paraları mevcuttur. Genellikle yabancı borsalarda ki coin çeşitliliği daha fazladır. Verge satın almak isterseniz bu borsalara yönelebilirsiniz. Bu başlık altında Verge destekleyen borsaları listeleyeceğiz, bu listeden herhangi bir istediğinizi seçip Verge alım-satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Verge destekleyen yabancı borsalar;

 • Binance
 • Bittrex
 • Upbit
 • fex
 • Bittrex
 • HitBTC
 • BiteBTC

Eğer yerli borsa tercih etmek isterseniz;

 • sistemkoin

borsasına bakabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here