Wall Street’den Tom Lee: “Bitcoin 25K$’a Ulaşabilir”.

0
948

Finans piyasası araştırma şirketi Fundstrat’dan Tom Lee, 5 Temmuz Perşembe günü, verdiği iki CNBC röportajında, Bitcoin’in (BTC) sene sonuna kadar 22.000$ ile 25.000$ arasında değer yakalayacağını savundu.

Adı çıkmış bir Bitcoin boğası olan Lee, Ocak ayında düşüncelerine göre, Bitcoin’in 2018 senesinin son zamanlarında 25.000 $ ‘a ulaşacağını, sonrasında ise Mart ayında 2020 yılına kadar 91.000 dolarlık bir miktarı bulacağını söyledi.

Perşembe sabahı CNBC’nin “Squawk Box” bölümünde konuşan Lee, en başta, “BTC’nin yıl sonuna kadar $ 20,000’ın üzerinde olabileceği sorusunun dışında kalmadı” diyerek yükseliş eğilimini bir miktar aşağı çekti. Lee, Bitcoin’in fiyatı ve madencilik maliyetleri arasındaki geçmiş bağlantısı hakkındaki yeni tahminin gerekçesine dayanarak, yıl sonunda söylediği coin başına 9.000 dolar civarında olacağını belirtti.

Tepkilere karşı tekrar yayına çıktı

CNBC’de Perşembe günü öğleden sonra tekrar ortaya çıkan Lee, sabah yorumlarıyla ilgili abartılı bir tepki olarak gördüğü şeyi açıklığa kavuşturmak için gayet hızlı davranıyordu, şunları belirtti:

“Bitcoin’in burada gerçekten iyi görünmesinin sebebi, madencilik maliyetinin 7.000 dolardan  sene sonuna kadar 9.000 dolar seviyesine çıkmasıdır. Bitcoin madenciliği tarihine bakılırsa maliyet yaklaşık 2-2.5 kat kadar arttığı görülebilir. Bu yüzden sene sonuna kadar Bitcoin’in 20.000 dolardan yukarıları görmesi zor değil.

Lee daha sonra şunları da belirtti: “Hala bitcoin’in yıl sonuna kadar 25.000 dolar seviyelerine ulaşabileceğini düşünüyoruz.”

Geçtiğimiz Mayıs ayında Fundstrat, BTC madenciliği maliyetleri ile fiyat performansı arasındaki ilişkinin kurum içi analizini yayınladı ve verilerin “güvenilir bir uzun vadeli destek seviyesi” olduğunu ispatladı.

Mayıs’ın istatistikleri, günümüz rakamına biraz daha düşük bir tarihsel ortalama önerdi. Bu, Bitcoin’in fiyatının 2019 senesinin sonuna kadar yaklaşık 36.000 dolar seviyelerinde olacağını tahmin etmek için 1,8 katlık bir madencilik maliyeti ortalamasını belirtiyor.

Bitcoin şu anda, günde sadece %1’in üzerinde baskı süresi için 6.582 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here