Waves Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0
897

Waves’in yapımcıları hakkında kesin bir bilgi yoktur. Belki bir Rus şirketi olabilir, şirketin değeri 500 milyon dolar olmasına rağmen bu bilgiler gizli tutulmaktadır. Waves’in kurucusu  Sasha Ivanov’dur. Ivanov, kripto dünyasına birden fazla projeyle imza atmıştır. Çok çeşitli uygulamalar ve servisler sunan bir platformun,  güven temin edebilmesi için ekibinin daha şeffaf olması ve bilgilerin kullanıcılar ile paylaşılması gerekir. Bunun yanında Deloitte olan birlikteliği ve Rusya ile olan bağları bazı güvenceleri sağlamaktadır. Çünkü bu tür anlaşmalarda karşı taraf içeriğe muhakkak göz atmalıdır.

Waves aynı zamanda merkezi olmayan bir blockchain platformudur. Waves’in bunun yanında bir çok avantajı vardır. İşlem hızı ve merkezsiz borsasıyla gelecek vaat eden yenilikçi bir kripto paradır.

Günümüzde Waves’in piyasa değeri 290 milyon dolardır. Günde ortalama 14 milyon dolar işlem hacmi vardır. Bunun yanında piyasa da 100 milyon birim Waves bulunmaktadır. Waves geçmişte 4 dolar seviyelerinden 17 dolara kadar hızlıca yükselmiştir.

Waves Özellikleri, Ne İşe Yarar?

Waves tasarlanırken işlem hızı ve güvenilirlik hedef alınmıştır. Güzel taraflarından bir tanesi de ticaret yapılırken bitcoin ve ethereuma olan zorunluluğun önüne geçmesidir.İstediğiniz coini borsada mevcut olan bir coin ile değiştirebilirsiniz.

Bunun yanında avantajlarından bir tanesi de borsa içerisinde yaptığımız takasların özel anahtarı, tıpkı cüzdanlarımızda olduğu gibi bizden başkası erişemez. İşlem yaptığımız borsaların, biz uyurken sabit kalacağından hacklenmeyeceğinden ya da yatırım yaptığımız coini bünyesinden çıkartıp çıkarmayacağına hiç bir zaman kesin olarak emin olamayız. Merkezi olan borsaların hacklendiğini vs. duydukça insan bu borsaların daha da gelişmesini istiyor.

waves nedir

Waves in bir güzelliği de transferlerin bir iki dakika içinde gerçekleşmesidir. Bitcoin ve Ethereum gibi platformalarda işlem trafiğinden dolayı saatler almasının yanında bu süre oldukça iyi kabul edilebilir.

Waves’in temel özelliklerini sıralamak gerekirse;

 • Güvenilirdir.
 • Hızlı transfer süresi.
 • Kurucusu Rus’dur.
 • Takas yapılabilir.

Waves Madenciliği – Mining İşlemleri 

Bilindiği gibi bazı kripto paralar madenciliği desteklerken, bazıları desteklememektedir. Waves ise desteklemeyen kripto paralardan bir tanesidir. 100 milyon adet coin ICO yatırımcılarına dağıtıldı ve yeni coin üretilmedi. Leased Proof of Stake (LPOS) isimli uzlaşma modeliyle, blok oluşturan ‘masternode’lara işlem ücreti veriliyor. Yeni Waves kazanmak için en iyi yöntem bu ücretlere ortak olmaktır. Bunu yapmak içinde bakiyenizin olması ve bu bakiyeyi ‘masternode’lara kiralamanız gerekmektedir.

Bu kazanç sistemi için ekran kartına vs. gerek yok. Tek olması gereken bakiyenizdir. Waves sisteminde kimin ne kadar coini varsa o kişinin bir sonraki bloğu oluşturma ihtimali artıyor. Ancak genelde blok üretimine aday olmak yerine bakiyenizi kiralamak daha mantıklıdır. Siz bakiyenizi kiraladığınız zaman bakiyenizden herhangi bir harcama yapılamayacaktır. Örneğin sizin 10 Waves’iniz olsun, bir başkasının da 100 Waves’i olsun, siz kendi bakiyenizi bu kişiye kiralarsanız 110 Waves’i olacaktır. Bu sayede o kişinin yeni bir blok oluşturma ihtimali de artacaktır. Siz de toplam kârdan kendi payınıza düşeni alacaksınız.

Waves Hangi Borsadan Nasıl Alınır?

Gün geçtikçe birçok borsa meydana çıkmaktadır. Her borsada istediğiniz coinleri bulamayabilirsiniz. Bir coine yatırım yapmaya karar verdikten sonra, hangi borsaların desteklediğini araştırmanız gerekmektedir. Waves coin için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Waves işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz yabancı borsalar;

 • Tidex
 • Waves Decentralized Exchange
 • YoBit
 • Exmo
 • Binance
 • Bittrex
 • Livecoin

Waves işlemi gerçekleştirmek için yerli borsa tercih etmek isterseniz

 • digilira

kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here