Bitcoin bir merkeze bağlı olmayan arada herhangi bir aracı olmadan gönderim ve alım işlemlerini anında gerçekleştirebileceğiniz takip edilemeyen ilk dijital para birimidir. Yaklaşık 10 yıl önce geliştirilmiş olan Bitcoin günümüzde milyonlarca kişinin ” Ödeme ve Yatırım Aracı ” olarak kullandığı bir kripto para birimi haline gelmiştir.

Bitcoin LogoBitcoin’in kısa sürede popülerleşmesindeki en büyük nedenlerden biri kesinlikle takip edilemez olması ve kişiden kişiye doğrudan transfer edebilme özelliği bulunmasıdır. Bitcoin herhangi bir kişisel bilgi içermeyen ve %100 güvenli olan ödeme yöntemleridir. İnternet üzerinde bitcoinin güvenliği hakkında birçok haber göreceksiniz fakat bu haberlerin içeriğinde hiçbir güvenlik sorununun bitcoinden kaynaklanmadığını doğrudan kullanıcıların yapmış olduğu hatalardan dolayı oluştuğunu göreceksiniz. Bitcoin tamamen güvenli ve gerekli önlemler alındığında çalınma riski bulunmayan, herhangi bir son kullanım tarihi, kredi kartlarındaki gibi aidat ücreti olmayan tamamen dijital bir para birimidir.

Bitcoin Ne İşe Yarar ? Avantajları Nelerdir ?

Bitcoin son zamanların en çok tercih edilen para birimlerinden biridir. Bitcoin geçen platformlar üzerinden ” Güvenli ve Kolay ” bir şekilde ödemeler gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bitcoin ” Yatırım Aracı ” olarak da kullanılabildiğinden dolayı belli miktarlarda yatırım yaparak elinizdeki paranın değerlenmesini sağlayabilirsiniz.

 • Bitcoin tamamen dijital olan bir para birimidir. Fiziksel bir karşılığı yoktur.
 • Bitcoin kişiden kişiye direkt (P2P) etkileşim sağlayan merkezi veya aracı bir kurumu bulunmayan bir teknolojik sistemdir.
 • Tüm dünyada geçerliliğini sürdüren belli bir devlete bağlı olmayan bir sistemdir.
 • Bitcoin ” Madencilik ” diğer adıyla ” Mining ” teknolojiyle üretilmektedir. Toplamda 21 milyon adet üretilecektir.
 • Her kullanıcı kendine ait bir ” Cüzdan Adresine ” sahiptir. Bu cüzdan adreslerinde bitcoinlerini güvenli bir şekilde saklayabilir.
 • Bitcoinler ” Borsa / Exchange ” siteleri aracılığıyla ” TL, USD, Euro ” gibi para birimlerine çevrilebilir. Bu işlemlerden borsa şirketleri komisyon almaktadır.
 • Bitcoin transferlerinde saat sınırı yoktur 24 saat transferler gerçekleşebilir.

gibi özellikleri bulunan ” Bitcoin ” sistemine olan ilgi her geçen gün daha da artmaktadır.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır ?

Bitcoin satın almanın en kolay yolu ” Kripto Para Borsaları ” üzerinden işlem yapmaktır. Kripto Para ticareti için oluşturulmuş yüzlerce online borsa platformu bulunmaktadır. Türkiye’de yaşamakta olan kullanıcılar Bitcoin alabilmek için ” Türk Bitcoin Borsaları ” üzerinden işlem yapmak zorundadırlar. En büyük Türk coin borsaları şunlardır;

 • Paribu
 • BTCTurk
 • Koinim
 • Koineks

Bu 4 borsa Türkiye’de en yüksek işlem hacmine sahip binlerce üyesi bulunan ” Güvenilir ” borsalardır. Türkiye’de hizmet veren daha birçok borsa bulunmakta fakat en yüksek işlem hacmi bulunan ve en çok kullanıcıya sahip borsalar bunlardır.

Yukarıda yer alan borsalardan birine üye olduktan sonra hesabınıza ” Bakiye Yükleme ” işlemi gerçekleştirmelisiniz. Oluşturduğunuz borsa hesabına yükleme yaptıktan sonra ” BTC Satın Alma ” bölümüne giriş yaparak bu bölümden dilediğiniz fiyatta ” Alış Emri ” girip bekleyebilir veya o anki piyasa fiyatından ” Anında ” alım yapabilirsiniz. Borsa siteleri üzerinden Bitcoin aldıktan sonra dilerseniz o site üzerinde saklayabilir dilerseniz özel ” Bitcoin Cüzdanları ” kullanarak elinizdeki bitcoinleri güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here