Bitcoin Cash blok Kapasitesinin %0.5 Kadarını Kullanıyor!

0
763

Bitcoin’in blok kapasitesinin yetersiz olduğunu savunarak hard fork sonucu oluşan Bitcoin Cashin aslında çok fazla blok kapasitesine ihtiyacı olmadığı ortaya çıktı. Bitcoin Cashi savunan kişiler Bitcoin ağındaki yetersiz blok kapasitesini öne sürerek Ağustos 2017 tarihinde hard fork ile Bitcoinden ayrılmıştı.

Bitcoin Cash platformunda ilk zamanlarda blok kapsitesi 1 MB yerine 8 MB olarak düzenlenmişti. Daha sonra Kasımda yaşanan başka bir hard fork ile blok kapasitesinin 32 MB’a çıkarılmasına karar verildi. Yani Bitcoin ağındaki kapasitenin 32 katı kadar daha büyük bir blok kapasitesi.

LongHash tarafından yapılan araştırmaya göre, Bitcoin Cashin bu kadar büyük bir kapasiteye ihtiyaç duymadığı ortaya çıktı. Bitcoin Cash ağının ilk gününden itibaren onay görmüş blokların boyutunu inceleyen LongHash, ortalama olarak 171 KB’lık blok boyutu kullanıldığını ortaya koydu.

Yani araştırma sonucuna göre 32 MB’lık blok kapasitesine sahip olan Bitcoin Cash ağı bu kapasitenin sadece %0.53 kadarını kullanıyor.

Bitcoin Cash ağındaki blok kapasitesi sadece bir gün %50’nin üzerine çıktı. Bundan yaklaşık bir sene önce 15 Ocak 2018 tarihinde, Bitcoin Cash ağındaki blok kapasitesi %59 oranından kullanıldı. 

Geçtiğimiz son 30 gündeki kullanılan blok kapasitesi bu oranlardan çok daha düşük olduğu görülüyor. 30 günlük zaman dilimi içerisinde 34 KB düzeyinde blok kapasitesi kullanıldığı görülüyor. Aynı dönem içerisinde Bitcoin’deki blok boyutu ise 923 KB seviyesinde görülüyor.

bitcoincash blok kapasitesi

LongHash, konu hakkında yaptığı açıklamada bu durumun iki şekilde yorumlanabileceğini söyledi:

Bazı kişiler Bitcoin Cashteki blok kapsitesinin tamamımın kullanılmamasının iyi bir şey olduğu ifade edebilir. Ama kimileri de Bitcoin Cash kullanımının bu kadar az olmasının endişe verici olduğunu savunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here